Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska Oktawa Kultur w nowatorskim wydaniu

Anna Kopeć [email protected]
Preludium do tegorocznej Podlaskiej Oktawy Kultur był pokaz etno fashion, na którym można było podziwiać połączenie ludowego wzornictwa z nowoczesną modą.
Preludium do tegorocznej Podlaskiej Oktawy Kultur był pokaz etno fashion, na którym można było podziwiać połączenie ludowego wzornictwa z nowoczesną modą. Jerzy Doroszkiewicz
Po ośmiu latach największe w Podlaskiem święto kultury stało się jeszcze bardziej dostępne dla widzów.

Nareszcie. Białostoczanie są świadkami metamorfozy jaką przechodzi Podlaska Oktawa Kultur. Wydarzenia, które na kilka dni bezdyskusyjnie ożywia centrum Białegostoku. Sztandarowa impreza Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury o ogromnym, dotąd nie do końca wykorzystanym potencjale. Święto folkloru, które ograniczało się do wieczornych koncertów głównie na białostockim Rynku Kościuszki, w tym roku nabiera nowego wymiaru. Tegoroczna, ósma już edycja zyskała coś więcej. Coś co już dwa lata temu poruszał "Poranny". Od tego roku Oktawa to festiwal - w pełnym tego słowa znaczeniu.
Od wtorku na sześć dni plac przy Ratuszu znów będzie tętnił żywiołową muzyką, zachwycał skocznymi tańcami ludowymi, mienił się wieloma barwami, a na ulicach będzie słychać języki z różnych zakątków Europy, a nawet Azji. Ale już na tydzień przed inauguracją imprezy centrum Białegostoku zmieniło swe oblicze i ożyło. Przyozdobione festiwalowymi flagami zaprasza - wszak już za kilka dni to miejsce zamieni się prawdziwe epicentrum wielokulturowości.

Pracownicy WOAK - wydaje się, że niewielkim nakładem pracy - przygotowali ciekawą akcję "Gotuj się do Oktawy" promującą festiwal. Środowy pokaz Etno-fashion może być najlepszym przykładem tego jak w oryginalny sposób zainteresować ludzi sztuką ludową. Kolorowe widowisko z fryzurami i strojami stylizowanymi na modę folkową pozytywnie zaskoczyło wielu przypadkowych przechodniów i - co istotne - zainteresowało także samą Oktawą.
Jeszcze dziś o godz. 12 w galerii WOAK przy ul. Kilińskiego 8 otwarta zostanie wystawa przedmiotów codziennego użytku w folkowej wersji. W sobotę w samo południe przy Pijalni Czekolady zaplanowano zajęcia animacyjne inspirowane folkiem dla dzieci i rodziców, a w niedzielę w okolicach Ratusza artyści zespołu Kurpie Zielone będą zapraszać przechodniów do nauki tańców ludowych. Zaś w poniedziałek dosłownie będzie można na Rynku Kościuszki zasmakować w folklorze - skosztować buzy, macedońskiego napoju regionalnego, który był bardzo popularny w przedwojennym Białymstoku.

Te niepozornie, pomysłowe inicjatywy pozytywnie wpływają na wizerunek Podlaskiej Oktawy Kultur. Udowadniają, że folklor nie jest nudy i nie musi kojarzyć się z czymś archaicznym. Natomiast już od wtorku tradycyjną paradą zespołów rozpoczną się festiwalowe koncerty na Rynku Kościuszki i na plenerowych scenach w 19 miejscowościach regionu.

Lista zaproszonych w tym roku artystów jest imponująca. Po raz pierwszy na Oktawie wystąpią goście z Mołdawii czy Łotwy. Będą też zespoły z Indii, Armenii, Izraela, Bałkanów i tradycyjnie zza wschodniej granicy. W tym roku przygotowano także coś dla melomanów. Gwiazda światowych scen operowych - Aleksander Teliga - w specjalnym koncercie wystąpi z cenionymi solistami oraz z orkiestrą Teatru Narodowego we Lwowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny