Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turośń Kościelna. Młodzież na warsztatach uczyła się ekologii

Julita Januszkiewicz [email protected]
Dominika Makowska (z lewej) i Magda Bakun, gimnazjalistki z Turośni Kościelnej wczoraj z dumą pokazywały swoje pierwsze ciasto z rabarbarem. Potem poczęstowały nim kolegów.
Dominika Makowska (z lewej) i Magda Bakun, gimnazjalistki z Turośni Kościelnej wczoraj z dumą pokazywały swoje pierwsze ciasto z rabarbarem. Potem poczęstowały nim kolegów. Anatol Chomicz
Lało i było zimno, ale uczniowie z Turośni Kościelnej pojechali do Topilca. Tam piekli ciasta, malowali liśćmi i robili kompost.

Ciasto z rabarbarem na pewno będzie smaczne. Poczęstujemy nim kolegów - chwaliły się Dominika Makowska i Magda Bakun, gimnazjalistki.

Warsztaty ekologiczne miały się odbyć przy stawach w gospodarstwie w Topilcu. W planach było też pieczenie kiełbasek na ognisku. Ale wszystko pokrzyżowała pogoda. Lało, było zimno, więc młodzież większość czasu spędziła w świetlicy. Ale nie nudziła się.

Chłopcy dowiedzieli się, jak przygotować wiaderko kompostowe. O tym, że warto dbać o ekologię opowiedział im Tadeusz Maciejewski ze stowarzyszenia Ekosystem Dziedzictwo Natury.

- Kompostowanie odpadów jest popularne w Japonii. Na przykład obierki i skórki po owocach, szczelnie zamykamy w naczyniu. Po kilku tygodniach mamy gotowy kompost - pokazywał Tadeusz Maciejewski.

Kubie Leszczyńskiemu, Maksymilianowi Michałowskiemu i Kamilowi Niścielewskiemu podobały się te zajęcia. Gimnazjaliści przekonywali, że zrobiony przez siebie kompost dadzą mamie lub babci, by podsypały go pod kwiaty.

Z kolei ich koledzy mieli okazję poznać historię wsi Topilec. Ciekawie opowiedział o niej Henryk Zdanowicz, jeden z mieszkańców, lokalny pasjonat historii. - Byliśmy też na cmentarzu. Potem opiszemy to czego się dowiedzieliśmy - mówiła Marysia Rygorczuk, uczennica.

Byli też i wścibscy reporterzy, w których wcieli się uczniowie z Turośni Kościelnej. Uważnie obserwowali co robili ich koledzy, fotografowali, a także przeprowadzali wywiady.

Jak mówi Bożena Zdanowicz, nauczycielka biologii i plastyki w gimnazjum w Turośni, warsztaty odbywają się 13 lat. Na początku brała w nich udział młodzież ze szkół w regionie.

- Wtedy do mnie dotarło, że nie korzysta z nich uczeń z naszej szkoły, ale goście. Dlatego wróciłam do formuły szkolnych terenowych warsztatów - opowiada nauczycielka.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny