Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hala mięsna wciąż zamknięta. Przy ul. Bema jest dwa tysiące grobów

Tomasz Mikulicz [email protected]
Hala mięsna przez lata należała do PSS Społem. Przez jakiś czas odbywały się tu nawet koncerty. Dziś budynek stoi pusty. Nie wiadomo, jakie plany co do niego ma nowy właściciel.
Hala mięsna przez lata należała do PSS Społem. Przez jakiś czas odbywały się tu nawet koncerty. Dziś budynek stoi pusty. Nie wiadomo, jakie plany co do niego ma nowy właściciel. Anatol Chomicz
Tak twierdzi przedstawicielka gminy żydowskiej. Sprzeciwia się ewentualnym zamiarom rozbudowy dawnej hali mięsnej. Ma tego zakazać plan miejscowy, nad którym głosować będą radni

Urbaniści pracują właśnie nad nowym planem miejscowym tych okolic. W projekcie jest mowa o zakazie rozbudowy, który miałby objąć budynek ZUS i halę mięsną. Z tym, że w przypadku ZUS chodzi tylko o fragment od strony hali.

- Do tej ostatniej można byłoby jedynie dobudować piętra. Budynek nie mógłby mieć jednak więcej niż 25 metrów. Teraz ma 6 - mówi Agnieszka Rzosińska, zastępca dyrektora departamentu urbanistyki w magistracie.

W projekcie planu budynek przeznacza się na usługi. Hala kiedyś należała do PSS Społem. Teraz jest w rękach prywatnego inwestora. Nie znamy jego zamiarów.

Projekt planu miejscowego będzie jeszcze w tym roku przedstawiony radnym. Na ostatnim posiedzeniu komisji zagospodarowania przestrzennego nikt nie oponował przeciwko zakazowi rozbudowy. Jest to też zgodne z tym, co postuluje przedstawicielka gminy żydowskiej w Białymstoku.

- Cmentarz zajmuje teren 1,7 hektara. Pod ziemią jest 2 tysiące pochówków. Zmarłym należy się szacunek - mówi Lucy Lisowska.

Przedstawiła urzędnikom miejskim mapę z 1831 roku, z której wynika, że na terenie nekropolii stoi hala mięsna i ZUS.

- To prawda. Cmentarz powstał w 1831 roku, aby zapewnić miejsca grzebalne dla ofiar panującej wtedy w Białymstoku epidemii cholery. Dlatego kirkut nazywany jest często cholerycznym - mówi Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego.

Cmentarz funkcjonował także po ustaniu epidemii. Zamknięto go dopiero w 1892 roku. Nekropolia została zniszczona podczas II wojny światowej. Po jej zakończeniu działało tu targowisko.

Teren został uporządkowany dopiero w 2008 roku, po wybudowaniu budynku ZUS. Powstał wtedy teren zielony z alejkami, a w jego centralnym punkcie - bukszpan tworzący gwiazdę Dawida. Pochowano w tym miejscu szczątki wykopane podczas budowy ZUS. Obok ustawiono też tablicę z archiwalnymi zdjęciami.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny