Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcje na długi weekend

Anna Kopeć, ika [email protected]
Codziennie czynna jest wypożyczalnia sprzętu w OSW Dojlidy
Codziennie czynna jest wypożyczalnia sprzętu w OSW Dojlidy Archiwum
Przed nami weekend ze świętami państwowymi i kościelnym. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i po uroczystych obchodach zaplanować inne atrakcje. A jest w czym wybierać.

Pierwszy weekend majowy to okazja do patriotycznego świętowania, ale i aktywnego odpoczynku. Podpowiadamy gdzie w najbliższych dniach warto się wybrać.

Patriotycznie w Białymstoku

2 maja na Rynku Kościuszki obchodzony będzie Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Rozpocznie się w samo południe od uroczystego podniesienia flagi i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Podobnie jak w ubiegłych latach mieszkańcy zostaną zaproszeni do skosztowania biało-czerwonego ciasta. Po uroczystościach prezydent Tadeusz Truskolaski rozda mieszkańcom 2 tys. biało-czerwonych flag i kotyliony.

3 maja obchodzimy Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.30 przy pomniku marszałka Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. Będą na nich przedstawiciele władz, Wojska Polskiego i służb mundurowych. Harcerze rozdadzą śpiewniki. Wspólnie z aktorami Białostockiego Teatru Lalek będzie można pośpiewać pieśni patriotyczne. O godz. 14 planowany jest pokaz sprzętu Wojska Polskiego, a pół godziny później w parku przy ul. Zwierzynieckiej prezentację sprawności kawaleryjskiej.

Święto Flagi w muzeum

2 maja, o godz. 13, Muzeum Wojska zaprasza dzieci na szczególne zajęcia opowiadające o symbolach narodowych. Na spotkaniu, wykorzystując burzę mózgów, uczestnicy odpowiedzą sobie na pytanie czym jest tożsamość narodowa i polska państwowość. Dowiedzą się jak różne mogą być symbole i co one oznaczają. Buszując po wystawach odkryją symbole narodowe znajdujące się wśród eksponatów. Stosując różne rekwizyty dzieci poznają znaczenie terminu państwowość i granice państwa. Zaopatrzone w taką wiedzę stworzą własne symbole. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-10 lat. Wstęp bezpłatny. Informacje pod nr tel. 85 7416 64 49.

Spacer z audioprzewodnikiem

W długi weekend można wybrać się na ciekawy spacer z audioprzewodnikiem po centrum miasta. Dzięki niemu będzie można dowiedzieć się, która z ulic Białegostoku najczęściej zmieniała swoją nazwę oraz kto był sponsorem i pierwszym prezesem klubu sportowego Jagiellonia w okresie międzywojennym oraz wielu innych ciekawostek. Koszt wypożyczenia audioprzewodnika to 15 zł. Dostępny będzie 2 i 3 maja w parku Planty obok rzeźby Psa Kawelina w godz. 10-17.

Na sportowo

Wolne dni to dobra okazja, by popracować nad swoją kondycją. Sprzyjają temu otwarte w długi weekend obiekty Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. 1 maja w godz. 6.15-21.30 zaprasza pływalnia rodzinna przy ul. Stromej (sportowa i kameralna będą nieczynne). 2 maja wszystkie baseny działają zgodnie z grafikami sobotnimi (informacje na stronie www.miejskoaktywni.pl). 3 maja w godz. 6.15-21.30 czynna będzie pływalnia sportowa przy ul. Włókienniczej (rodzinna i kameralna będą zamknięte). Nauki pływania w dniach, w których poszczególne obiekty będą otwarte - odbędą się według stałych godzin.

Przez cały weekend czynna będzie plaża miejska w Dojlidach. Sprzęt można wypożyczyć w godz. 9-18. Tu do wyboru są: rowery, kijki nordic walking i sprzęt pływający (łodzie żaglowe, deski windsurfingowe, kajaki, rowery wodne, smocze łodzie). Do dyspozycji jest siłownia na świeżym powietrzu, place zabaw, miejsce na ognisko i do grillowania.

Na koncertowo

3 maja o godz. 15 w białostockim kinie Ton wystąpi Reprezentacyjny Chór Związku Polaków na Białorusi Głos znad Niemna. Wstęp wolny. Zaś o godz. 18.45 po mszy w kościele Chrystusa Króla przy ul. Ciołkowskiego wystąpi choroszczański zespół Rytmy Czasu. Młodzi wokaliści zaśpiewają pieśni i piosenki religijne z płyty "Nasze modlitwy - Wiara może być radością".

Maraton kresowy w Wasilkowie

Po raz trzeci Wasilków będzie gościł Międzynarodowe Maratony Kresowe MTB. Wyścig rozpoczyna się 1 maja o godz. 11. Wystartują najlepsi kolarze górscy z regionu, a także z Litwy i Białorusi. Trasa będzie prowadziła przez Studzianki do Puszczy Knyszyńskiej w okolice Ożynnika i dalej Jałówki. Nie zabraknie wymagających podjazdów i podnoszących adrenalinę zjazdów. To ok. 60-70 km poprowadzone w trudnym terenie. Będzie można wybrać dystans krótszy: półmaraton - 30 km lub mini - 10 km. Maratony Kresowe mają także dystans mikro dla przedszkolaków, którzy muszą pokonać 200-500 m. Wszyscy najmłodsi uczestnicy otrzymają medal i drobny upominek. Start i meta będą zlokalizowane na stadionie w Wasilkowie. Nie zabraknie dodatkowych atrakcji dla zawodników i kibiców. Dla najmłodszych przygotowano: malowanie twarzy, pokazy dużych baniek mydlanych, gry i zabawy ruchowe i trochę magii. Dla nieco starszych będzie zumba.

3 maja w Supraślu

Urząd Miejski w Supraślu oraz Centrum Kultury i Rekreacji zapraszają na obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja do Supraśla. Po nabożeństwach w cerkwi i kościele główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12 przed pomnikiem Orła Białego. O godz. 13.15 zaplanowano festyn w Ogrodzie Saskim (w programie są gry i zabawy z animatorami, pokazy sprzętu służb mundurowych i sprzętu wojskowego). W tym dniu odbędzie się także II Bieg Konstytucji 3 Maja w Ogrodzie Saskim na 10 km. Start o godz. 13.30. Zaś o godz. 16 w Domu Ludowym odbędzie się koncert patriotyczny Zespołu harcerskiego Buki i Przyjaciele.

Rajd przygodowy Puszczy Knyszyńskiej

W weekend majowy w Supraślu odbędzie się Rajd 360 Stopni. Zawodnicy przez cztery dni zmierzą się z trzema dystansami 350 km (bieg, MTB, kajaki, rolki, zadania specjalne - mieszane zespoły czteroosobowe), 125 km (bieg, MTB, kajaki, zadania specjalne) i 25 km (bieg, zadania specjalne). Rywalizacja na najdłuższym dystansie zaliczana jest do klasyfikacji Pucharu Europy. Wśród uczestników są zawodnicy najwyższej rangi, w tym uczestnicy mistrzostw świata. Bazą zawodów jest Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji Bukowisko w Supraślu, przy ul. Piłsudskiego 64.

Majówka w pociągu

Amatorzy turystyki, zwłaszcza rowerowej, mogą spędzić majowy weekend w Biebrzańskim lub Narwiańskim Parku Narodowym. Wystarczy zabrać ze sobą rower i wsiąść do pociągu Regio. Do BPN skład wyjedzie z Białegostoku o godz. 10.53, w Osowcu będzie o godz. 11.48. W drogę powrotną pociąg rusza o godz. 15.58 (przyjazd do Białegostoku na 16.54). Bardziej wytrwali rowerzyści mogą wyjechać z Osowca o godz. 20.20 (ten pociąg nie kursuje jednak w soboty).

Na dłuższą, bo całodniową wycieczkę można się wybrać do Narwiańskiego Parku Narodowego. Z Białegostoku wyjeżdżamy o godz. 6.25 i już o 6.49 wysiadamy w Uhowie. Wsiadamy na rowery i wyruszamy na teren otuliny. Pierwszy popołudniowy pociąg odjeżdża z Uhowa o godz. 17.26, a w niedziele o 18.31. Przewóz roweru w pociągu kosztuje tylko 7 zł.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny