Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy Włókienniczej 16 mógłby powstać dom dla seniorów

Tomasz Mikulicz [email protected]
Dom ma takie gabaryty, że uprawnione jest nazywanie go drewnianą willą miejską. W latach 50. ubiegłego stulecia znajdowało się tu sześć mieszkań. Lokatorów nie ma tu już od dawna.
Dom ma takie gabaryty, że uprawnione jest nazywanie go drewnianą willą miejską. W latach 50. ubiegłego stulecia znajdowało się tu sześć mieszkań. Lokatorów nie ma tu już od dawna. Mateusz Putra
Były już plany, by budynek przenieść do Białostockiego Muzeum Wsi. Nic z nich nie wyszło. Teraz stoi pusty. Pojawił się jednak pomysł, by zrobić w nim dom kultury

Dom przy ul. Włókienniczej 16 to znakomity przykład białostockiej architektury drewnianej. I co ważne - zachowany w dobrym stanie - uważa Wojciech Koronkiewicz, radny SLD.

W 2009 roku władze chciały przenieść budynek do muzeum wsi. Nie zgodził się na to Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego. Twierdził, że urzędnicy chcieli jego rękami pozbywać się z przestrzeni miejskiej zabytkowych budynków. W efekcie do skansenu trafił tylko dom z ul. Bohaterów Getta 8 (nie złożono go do dziś).

Budynek przy Włókienniczej 16 jest opuszczony. Drzwi i okna zostały zabite płytami. Zamontowano też instalację alarmową. Radny ma pomysł na wykorzystanie obiektu.

- Okoliczni mieszkańcy to w przeważającej mierze seniorzy. Od lat zgłaszają problem braku osiedlowego domu kultury, miejsca spotkań i pracy twórczej - napisał Wojciech Koronkiewicz w interpelacji do władz miasta.

Wiceprezydent Adam Poliński odpowiedział, że w tegorocznym budżecie nie ma pieniędzy na remont domu. - Obiekt jest w bardzo złym stanie technicznym. Szacowany koszt remontu to ponad 2 mln zł - szacuje wiceprezydent.

W 2012 roku budynek został włączony do gminnej ewidencji zabytków. Zbudowano go ok. 1914 roku. Ulica nosiła wtedy nazwę Białostoczańskiej. W okresie międzywojennym dom należał do rodziny Fuksów, właścicieli m.in. fabryki sukna i kołder przy ul. Jurowieckiej 15. Po II wojnie światowej mienie zostało przejęte przez Skarb Państwa.

- W 1952 roku w domu znajdowało się sześć mieszkań pracowników Białostockiego Przedsiębiorstwa Skupu Surowców Wtórnych i Skórzanych - napisała Barbara Tomecka w inwentaryzacji konserwatorskiej budynku.

Do dziś zachowały się ślady dawnej świetności. Na ścianach klatki schodowej są secesyjne malowidła. O tym, że mieszkali tu religijni Żydzi świadczą pozostałości po mezurze na futrynie drzwi.

Wojciech Koronkiewicz zwrócił uwagę na ten budynek już w 2008 roku. Umieścił wtedy na elewacji szablon przedstawiający Żyda Hirsza Singera, ojca Józefy będącej pierwowzorem Racheli z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

Za okupacji niemieckiej ul. Włókiennicza nazywała się Kamerun

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny