Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Brzeziecki - Biografia naszego premiera

Jerzy Doroszkiewicz
Andrzej Brzeziecki przez kilka lat współpracował z Tadeuszem Mazowieckim
Andrzej Brzeziecki przez kilka lat współpracował z Tadeuszem Mazowieckim Wydawnictwo Znak
Tadeusz Mazowiecki widział upadek II RP, przeżył II wojnę światową, fascynację socjalizmem, wreszcie trwał przy Lechu Wałęsie do momentu, kiedy socjalizm upadł, a on sam został pierwszym premierem III RP. Biografię tego niezwykłego człowieka i polityka napisał Andrzej Brzeziecki. Nie miał łatwo.

W posłowiu przypomina, że jego bohater starannie bronił życia prywatnego. Paradoksalnie, by rozwiać wszelkie niedomówienia rozpoczyna od zacytowania biskupa Alojzego Orszulika, który w 1990 roku przypominał, że Mazowieccy mają katolickie drzewo genealogiczne od XV wieku.
Autor przypomina postaci dwóch żon Tadeusza Mazowieckiego. Pierwsza zmarła po roku na gruźlicę, z drugą doczekał się trzech synów nim został wdowcem. To właściwie wszystko, czego dowiemy się o prywatnych sprawach założyciela i redaktora naczelnego niezwykle ważnego w PRL pisma "Więź".

Do opisywania życia rodzinnego przyszłego premiera Brzeziecki powraca wspominając rok 1972. Okazuje się, że samotny ojciec miał nieco kłopotów z buntującymi się w liceum przeciwko obowiązkom synami, ale stać go było na poświęcenie. Razem z nimi poszedł na pożegnalny koncert Krzysztofa Klenczona do Sali Kongresowej, choć przez cały czas zatykał uszy. Za to, gdy dwa lata później Nalepa nagrał "Modlitwę" podobno miał prosić synów o puszczanie tej płyty. Autor konkluduje jednak, że przez całe życie więcej energii Mazowiecki poświęcał dziennikarstwu, polityce i życiu społecznemu. Według licznych relacji, z których zbudowana jest ta biografia, już jako szef "Więzi" stał się charyzmatycznym przywódcą. Służba Bezpieczeństwa chyba myślała podobnie, bo śledziła redaktora nadając mu kryptonim "Boss". Niewiele osób pewnie pamięta, że to on zdecydował by już w 1962 roku w sierpniowym numerze pisma spory blok tekstów poświęcić seksowi, zaspokajaniu potrzeb partnerki, antykoncepcji czy nawet pewnej akceptacji homoseksualizmu.

Dzięki odpowiedniemu doborowi cytatów z najróżniejszych źródeł, ta wartko napisana książka niepostrzeżenie przeprowadza czytelnika przez lata 70., opisuje pierwsze spotkania z Wałęsą, popijawy z Frasyniukiem podczas wyprawy do Tokio. Ukazuje ludzką twarz człowieka, który w 1989 roku wydawał się już niemal spiżową postacią. Brzeziecki nie gloryfikuje swojego bohatera. Po prostu sprawnie opisuje jego życie przez pryzmat ważnych polskich spraw. Bo to ważna biografia, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny