Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20 marca zaćmienie Słońca w Polsce. Zrób zdjęcie i wyślij je do nas

opr. ska/Kamil Fejfer
Paweł Relikowski/ Polskapresse
Po raz pierwszy od czterech lat będziemy mogli oglądać na terenie Polski zaćmienie Słońca! W piątek, 20 marca, jeśli tylko niebo będzie pogodne, zobaczymy częściowe zaćmienie.

Zaćmienie rozpocznie się o godz. 9.47, a faza maksymalnego zakrycia Słońca (w niemal w 70 procentach) nastąpi o 10.56. Zaćmienie zakończy się o godz. 12:07.

Co będziemy mogli obserwować 20 marca?
W piątkowe przedpołudnie będziemy mogli podziwiać częściowe zaćmienie Słońca. Pierwsze tego typu zjawisko widoczne na naszym niebie od 4 lat. Kolejna szansa na zobaczenie częściowego zaćmienia w naszym kraju będzie za 6 lat. Warto jest więc się wybrać na obserwację, bo szybko taka okazja się nie powtórzy. Zjawisko będzie wynikało z całkowitego zaćmienia, które będzie widoczne nad daleką północą Europy. Tak zwany pas całkowitego zaćmienia będzie przebiegał przez Morze Północne. Jedynymi skrawkami lądu, gdzie będzie można podziwiać ten spektakl będą Wyspy Owcze i kawałek Spitsbergenu - mówi w rozmowie z Naszym Miastem Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. - Średnio w Polsce będzie zasłonięte około 70 proc. tarczy Słońca. Zaćmienie przypadnie na pierwszy dzień astronomicznej wiosny.

Kiedy w Polsce możemy liczyć na całkowite zaćmienie?
Całkowitego zaćmienia raczej nie dożyjemy. W Polsce taki spektakl będzie można obserwować w październiku 2135 roku. Obrączkowe zaćmienie będzie widoczne w 2075.Obrączkowe zaćmienie pojawia się wtedy, kiedy tarcza księżyca nie jest w stanie w całości pokryć tarczy słonecznej. Wtedy na niebie powstaje właśnie owa „obręcz”. Zaćmienie całkowite polega na tym, że słońce znika zupełnie. Warto zaznaczyć, że Ziemia jest jedyną planetą nie tylko w Układzie Słonecznym, ale również w znanym nam Wszechświecie, gdzie takie zjawiska występują. Chodzi o zaćmienie całkowite, częściowe i obrączkowe - mówi Wójcicki.

20 marca Słońce będzie już dość wysoko nas horyzontem, więc niemal z każdego miejsca będzie dobrze to widać. Wystarczy wyjść na jakiś placyk, tak żeby po prostu było widać tarczę słoneczną.

W jaki sposób najlepiej obserwować zaćmienie Słońca?
Ważne, by zadbać o swój wzrok. W skrajnych przypadkach patrzenie na naszą gwiazdę bez specjalnych filtrów może zakończyć się porażeniem nerwu wzrokowego, czy wręcz utratą wzroku. Warto więc zakupić sobie specjalny filtr. Z pewnością nie patrzymy na Słońce przez lornetkę czy teleskop niezaopatrzony w filtry. Można to zrobić tylko dwa razy w życiu - raz na lewe, raz na prawe oko - tłumaczy Karol Wójcicki.

Jeśli dysponujemy własnym teleskopem lub lornetką, możemy się pokusić o samodzielne zrobienie osłon na obiektywy wykonanych z folii Baader Planetarium ND 5.0.

No to dzieła! Czekamy na Wasze zdjęcia z zaćmienia. Najciekawsze fotografie nagrodzimy kubkami Naszego Miasta.

Zdjęcia wysyłajcie na adres [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto