Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanitariuszka Inka będzie miała swój pomnik

Anna Kopeć
"Inka” ma już symboliczny grób i  tablicę pamiątkową w Gdańsku, pomnik w Narewce i kamienny obelisk w Sopocie, w parku jej imienia.
"Inka” ma już symboliczny grób i tablicę pamiątkową w Gdańsku, pomnik w Narewce i kamienny obelisk w Sopocie, w parku jej imienia. www.patriamater.pl
Pochodzącą z Podlasia Danutę Siedzik zamordowano w 1946 roku. W przyszłym roku w Białymstoku powstanie jej pomnik.

To bohaterka, która reprezentowała najwyższe wartości: wierność, lojalność, odwagę, mimo młodego wieku umiała do końca dochować swojej przysięgi. Ponadto pochodziła z naszego regionu, o czym niewiele osób pamięta - opowiada o "Ince" Katarzyna Panasewicz z Fundacji Patria Mater.

To właśnie z inicjatywy tej organizacji w Białymstoku stanie pomnik Danuty Siedzikówny - legendarnej sanitariuszki majora Łupaszki, którą zamordowali komuniści. Miała tylko 17 lat.

Do końca tygodnia ma być znany projekt pomnika. W pierwszych dniach marca fundacja zwróci się do magistratu o pozwolenie na jego wybudowanie. Monument ma stanąć na skwerze między ul. Skłodowskiej, placem Katyńskim, ul. Świętojańską i ul. Akademicką.

- Ma być nieco większy od naturalnych ludzkich wymiarów. Będzie przedstawiał "Inkę" przed plutonem egzekucyjnym. Na ścianie będą ślady kul, które jej nie dosięgły. Chcemy uwiecznić ostatnie chwile jej młodego życia - mówi Katarzyna Panasewicz.

Monument ma stanąć już w przyszłym roku.

Kim była "Inka"?

Danuta Siedzikówna pseudonim "Inka" urodziła się w 1928 roku koło Narewki, w rodzinie o tradycjach patriotycznych. W czasie wojny była sanitariuszką, łączniczką wileńskiej brygady Armii Krajowej majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". W 1946 roku została aresztowana za współpracę z powojennym podziemiem niepodległościowym. Poddana brutalnemu śledztwu, bita i poniżana, wykazała się heroiczną postawą. Nie zdradziła swoich towarzyszy broni, nie podpisała też prośby o ułaskawienie. W liście do sióstr napisała "Jest mi smutno umierać… Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba." Została zastrzelona przez komunistów w gdańskim więzieniu. Miejsce pochówku zostało utajnione, jednak 8 stycznia 2015 roku IPN zlokalizował gdzie prawdopodobnie znajdują się szczątki "Inki".

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny