Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Konstytucji 3 Maja. Radni zabrali pieniądze, bo zaoszczędzili na przetargu

Tomasz Mikulicz [email protected]
Tak ma wyglądać to miejsce po przeprowadzeniu inwestycji. To tutaj, w 1933 roku, przysięgę harcerską składał Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Polski na uchodźstwie.
Tak ma wyglądać to miejsce po przeprowadzeniu inwestycji. To tutaj, w 1933 roku, przysięgę harcerską składał Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent Polski na uchodźstwie. Urząd Miejski w Białymstoku
Radni zmniejszyli kwotę na inwestycję w Parku Konstytucji 3 Maja. Magistrat zaoszczędził jednak na przetargu więc alejki, ławki i latarnie w tym miejscu powstaną.

Bardzo się cieszę, że udało się doprowadzić sprawę do końca. Dzięki temu wrócimy do koncepcji z 1925 roku stworzonej przez Stanisława Życieńskiego, jednego z najbardziej znanych w tamtych czasach architektów zieleni - mówi Krzysztof Kulesza z Pracowni Dokumentacji Zabytków.

To on na zlecenie miasta wykonał dokumentację przebudowy otoczenia Pomnika Konstytucji 3 Maja w parku o tej samej nazwie. Centralnym punktem jest kamienna piramida otoczona drzewami. Przed wojną zbiegały się w tym miejscu porządnie zaprojektowane alejki. - Przez lata sporo z nich zarosło, a znaczna liczba, tych które istnieją, została wydeptana przez spacerowiczów - podkreśla Krzysztof Kulesza.

W parku trwają właśnie prace. Przywracany jest pierwotny przebieg alejek, ustawiane są ławki i latarnie. Inwestycja ma być zakończona do 17 kwietnia.

Na ostatniej sesji rady miasta na wniosek radnych Komitetu Truskolaskiego, prezydent zmniejszył dofinansowanie. Okazuje się, że w niczym to jednak nie przeszkadza. - Wykonawca prac zaproponował bowiem kwotę o 40 tys. zł mniejszą, niż była na ten cel zarezerwowana. Pojawiła się więc możliwość przeznaczenia tych pieniędzy na inny cel - mówi Urszula Boublej z biura komunikacji społecznej w magistracie.

Radni Komitetu Truskolaskiego postawili m.in. na budowę boiska przy Szkole Podstawowej nr 15 oraz siłowni pod chmurką w ogródku jordanowskim u zbiegu ul. Mickiewicza i Konopnickiej.

- Prezydent przyjął też naszą poprawkę zakładającą przeznaczenie 100 tys. zł na budowa sieci bezpłatnego dostępu do internetu na terenie całego miasta w ramach sieci WiMax - mówi Marcin Szczudło, przewodniczący Komitetu w radzie miasta.

Internet będzie dość wolny (512 Kb/s). Strony bez przerwy będzie można przeglądać tylko przez dwie godziny. - Na pewno nie będzie to taka jakość usług, jaką oferują prywatni operatorzy, ale myślę, że z takiego bezpłatnego internetu skorzystają gorzej sytuowani czy emeryci sporadycznie korzystający w sieci - podkreśla radny.

Czytaj e-wydanie »

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny