Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlak Bojar. Montowanie tabliczek informacyjnych

Julita Januszkiewicz [email protected]
W środę instalowana była tabliczka na domu drewnianym przy ul. Wiktorii 9. Przed laty mieszkał tu artysta malarz Czesław Sadowski.
W środę instalowana była tabliczka na domu drewnianym przy ul. Wiktorii 9. Przed laty mieszkał tu artysta malarz Czesław Sadowski. Wojciech Wojtkielewicz
Na Bojarach pojawi się 21 tablic. Dzięki nim turyści i białostoczanie dowiedzą się, które budynki były ważne w dziejach miasta.

Na Bojarach jest skupiona historia miasta w ostatnich 150 latach. Znajdujące się tu budynki są ważne ze względu na ludzi, którzy tu dawniej mieszkali - mówi Andrzej Lechowski, historyk, dyrektor Muzeum Podlaskiego. To on opisał trasę Szlaku Bojar, który właśnie powstaje.

Na osiedlu zostanie zamontowanych 21 tabliczek informacyjnych w języku angielskim i polskim. Będą one rozmieszczone przy domach oraz w miejscach, także tych, które znane są już jedynie z archiwalnych zdjęć.

Szlak Bojar to nie tylko nowa atrakcja turystyczna.

- Opracowałem go bardziej ze względu na białostoczan. Chciałbym, by poznali historię tej dzielnicy - mówi Andrzej Lechowski.

152 tysiące złotych, tyle brutto kosztowało białostocki magistrat powstanie Szlaku Bojar

Spacer Szlakiem Bojar to niesamowita podróż w przeszłość.

- Nie każdy przecież wie, że przed wojną przy ulicy Monopolowej 4, a obecnie św. Wojciecha 2, mieszkał Feliks Filipowicz. Warto przypomnieć, że we wrześniu 1919 roku, został on przewodniczącym białostockiej rady miejskiej - opowiada Andrzej Lechowski.

Tablicę zamontowano też na budynku przy ulicy Pałacowej 3/1. Dziś swoją siedzibę ma tutaj Związek Harcerstwa Polskiego.
- Willę wybudowano w 1937 roku. Należała do właściciela garbarni Chackiela Bekkera. W latach 1941-1944 mieściło się w niej kasyno oficerskie SS - dodaje historyk.

W środę tablica pojawiła się też na domu przy ulicy Wiktorii 9. Przed laty mieszkał w nim artysta malarz Czesław Sadowski.

Wyruszając na spacer Szlakiem Bojar będzie można się dowiedzieć, gdzie np. wychowywał się kompozytor Jerzy Maksymiuk.

Jedną z atrakcji trasy ma być podświetlany totem z mapą Bojar i oznaczeniem poszczególnych punktów szlaku. Stanie on na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i Pałacowej (w pobliżu NFZ).

Nowy szlak to już szósta trasa turystyczna w mieście. Podobnie jak w przypadku pozostałych także dla Bojar wydane zostaną przewodnik i ulotki z mapą.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny