Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ranking jakości życia: Białystok średniakiem

Izabela Krzewska [email protected]
Według "Polityki" mniej zadowoleni z życia od białostoczan są tylko mieszkańcy Włocławka
Według "Polityki" mniej zadowoleni z życia od białostoczan są tylko mieszkańcy Włocławka Archiwum/Wojciech Wojtkielewicz
Jest całkiem dobrze jeśli chodzi o bezpieczeństwo, edukację i środowisko. Ogólnie stolica województwa podlaskiego wypada średnio.

W rankingu jakości miejskiego życia przygotowanego przez tygodnik "Polityka" Białystok zajął 28. miejsce na 66 miast na prawach powiatu. Jest więc w połowie stawki. Bezapelacyjnym liderem zestawienia okazała się Warszawa. Lepiej niż w Białymstoku żyje się jednak nawet w Ostrołęce (5. miejsce). Gdy wyodrębnimy miasta wojewódzkie - gorzej wypadł tylko Lublin (35. miejsce) i Kielce (43.). Rzeszów znalazł się aż na 4. pozycji.

Zdziwiony wynikami jest prof. Andrzej Sadowski , białostocki socjolog.

- Przeglądając kolejne kryteria, trzy wydają się kluczowe. Gdyby nie one, Białystok mógłby być na dużo lepszej pozycji - mówi. - Pierwszy to szokująco nisko poziom zadowolenia mieszkańców (28,6 pkt. na 100 - przyp. red.). Powodem wydaje się dominacja Warszawy. Chcemy się porównywać ze stolicą. Wysyłamy tam dzieci na studia, jeździmy tam do pracy. Trzeba znaleźć inne kierunki porównania, poczucia sukcesu albo porażki. Porównywać się z miastami równymi sobie: Lublinem czy Olsztynem.

Według "Polityki" mniej zadowoleni z życia od białostoczan są tylko mieszkańcy Włocławka. Prof. Sadowski przypomina jednak, że "The Guardian" niedawno uznał stolicę woj. podlaskiego za najlepszą do życia spośród polskich miast (na podstawie opinii mieszkańców).

Pozostałe dwa czynniki, które ciągną Białystok w dół w rankingu "Polityki" to niski poziom społeczeństwa obywatelskiego (niska frekwencja wyborcza, mała liczba stowarzyszeń) oraz jakość samorządu. - Tu przyczyną jest brak dialogu z mieszkańcami, monitorowania ich potrzeb, czy problemów - ocenia ekspert.

W rankingu wzięto pod uwagę kilkanaście kategorii, na każdą z nich składało się kilka wskaźników. Oprócz wspomnianych wcześniej, to również warunki mieszkaniowe, wynagrodzenie, stopa bezrobocia, edukacja (wydatki na oświatę, dostępność przedszkoli), środowisko, zdrowie (liczbę lekarzy na jednego mieszkańca), czy bezpieczeństwo. Pod względem tego ostatniego czynnika jest u nas lepiej niż w Warszawie czy Trójmieście. W kategorii edukacja Białystok zajął 8. miejsce.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny