III liga. Tur Bielsk Podlaski - Żubry Białystok 57:67

Krzysztof Jankowski [email protected]
Bielskim koszykarzom znowu zabrakło trochę skuteczności, ale w starciu z bardzo mocnymi kadrowo Żubrami Białystok pokazali, że w III lidze zwycięstwo w Bielsku żadnemu rywalowi nie przyjdzie łatwo. Na zdjęciu od lewej: Kordian Jóźwiuk (nr 11, z piłką), Tomasz Koc (nr 5), Algis Łukaszewicz i Mateusz Bębeniec (nr 14). Krzysztof Jankowski
Po raz pierwszy przegraliśmy, ale rywal był wyjątkowo mocny. Białostockie Żubry zebrały największe nazwiska i walczą nimi o II ligę. W sobotę wygrały w Bielsku z Turem 67:57.

Chcieliśmy napędzić silnym Żubrom strachu i to się nam dziś udało - mówił po meczu trener koszykarzy, Tura Jarosław Walerian.

- Przez cały mecz czuliśmy na plecach oddech rywali - przyznawał najstarszy zawodnik Żubrów, 40-letni Tomasz Kujawa.

Białostoczanie rozpoczęli mecz w tak mocnym składzie, że przestraszyć się go mogły nawet czołowe zespoły II ligi. W pierwszej piątce wyszli dwaj byli zawodnicy Tura: Krzysztof Kalinowski (38 lat, wcześniej m.in.: Zastal Zielona Góra) i Arkadiusz Zabielski, których wspomagali Kujawa (wcześniej m.in. Instal Białystok i AZS Koszalin) i Eryk Zielinko (Rosa Radom).

Jednak nasi młodzi zawodnicy zagrali przeciwko nim bez lęku. Na celne rzuty z dystansu Kujawy, Pawła Łapińskiego i Zabielskiego odpowiadali indywidualnymi akcjami bracia Jóźwiukowie i Tomasz Koc. Tuż przed końcem pierwszej kwarty na 15:15 wyrównał wracający do zespołu Łukasz Kuczyński.

W jego grze widać było, że nie przygotowywał się do sezonu z drużyną. Przez cały mecz nie schodził z parkietu (podobnie jak Zabielski), dużo walczył pod koszami i imponował rozdawanymi czapami, ale skuteczność w rzutach mocno kulała. Tak zresztą, jak w całym Turze.

- W kolejnym meczu gramy dobrze w obronie, ale brakuje nam dokładności w wykończeniu rzutów - mówił Jarosław Walerian.
Tym z kolei imponowali doświadczeni zawodnicy Żubrów. Prawdziwe lanie urządzili oni bielszczanom pod koniec drugiej kwarty, gdy Tur prowadził 25:19. W kilka minut trafili pięciokrotnie z dystansu: najpierw Zabielski, potem po dwa razy Kalinowski i Kujawa. Wygrali ten fragment gry aż 15:1 i wyszli na prowadzenie 34:26. - To był ten moment, który zadecydował o losach meczu - przyznawał po spotkaniu kierownik drużyny Tura Aleksy Olesiuk. - Żubry wypracowały przewagę, którą później utrzymywały.

Po przerwie białostoczanie stracili nieco animuszu tylko po przewinieniu technicznym Kalinowskiego. Wtedy kilka akcji punktami zakończyli Kuczyński i Algis Łukaszewicz i Tur przegrywał tylko trzema oczkami. W czwartej kwarcie znowu skutecznością z dystansu popisali się Kujawa i Kalinowski, który celnym rzutem za 3 punkty zakończył podlaskie derby.

- Gramy swoimi wychowankami i to ich ogrywanie jest dla nas najważniejsze - przyznawał Walerian. - Czas jednak pracuje na naszą korzyść i jeśli spokojnie przepracujemy ten sezon, to za rok będziemy mogli powalczyć w III lidze z najlepszymi.

Tur Bielsk Podlaski - Żubry Białystok 57:67 (15:15, 11:19, 16:13, 15:20)

Sędziowali: Andrzej Malinowski i Tomasz Sawicki. Widzów 110.
Tur: Iwaniuk 0, K. Jóźwiuk 10, J. Jóźwiuk 11, Kuczyński 16, Koc 7 oraz: Łukaszewicz 6, Bębeniec 5, Niczyporuk 2.
Żubry: Kalinowski 9 (3x3), Kujawa 15 (5x3), P. Łapiński 10 (1x3), Zabielski 22 (2x3), Zielinko 8 oraz Just 1, Kiryluk 1, M. Łapiński 1, Niewiński 0.