Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1200 czujek dymu trafi do mieszkań

Archiwum
W ubiegłym sezonie grzewczym na terenie województwa podlaskiego doszło do 634 pożarów w budynkach mieszkalnych. Zginęło w nich 13 osób.
W ubiegłym sezonie grzewczym na terenie województwa podlaskiego doszło do 634 pożarów w budynkach mieszkalnych. Zginęło w nich 13 osób. Archiwum
Rozpoczął się montaż darmowych czujek dymu i czujników tlenku węgla w wybranych mieszkaniach osób objętych opieką społeczną na terenie województwa podlaskiego.

Działania te będą prowadzone w ramach ogólnowojewódzkiej akcji "Czujka w każdym domu" prowadzonej wspólnie przez: Wojewodę Podlaskiego, Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku i Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP województwa podlaskiego. Wsparcie finansowe dla akcji w tym zakupu czujek dymu i czujników tlenku węgla zapewniły: PZU S.A. - 50 tys. zł oraz PZU Życie S.A. - 50 tys. zł.

W ramach prowadzonych działań zakupiono łącznie ponad 1200 czujek dymu oraz czujników tlenku węgla dla rodzin będących pod opieką ośrodków pomocy społecznej, ludzi starszych, schorowanych oraz rodzin wielodzietnych na terenie gmin z województwa podlaskiego. Swój udział w akcji zadeklarowało łącznie 60 gmin. Wytypowały one wstępnie obiekty mieszkalne, które spełniają założenia akcji oraz współpracują ze strażakami w celu ułatwienia dotarcia do tych punktów i montażu czujek. Dodatkowo 13 jednostek samorządowych zadeklarowało dodatkowy zakup puli czujek z własnych środków by wspomóc akcję. W sumie zakupią one blisko 200 dodatkowych urządzeń.

Organizacją montażu urządzeń zajmują się strażacy z PSP i lokalnych jednostek OSP. Przy współpracy pracowników socjalnych z danej gminy będą docierać do wskazanych wcześniej lokali mieszkalnych, typować optymalne miejsce do montażu czujek oraz pomagać przy ich mocowaniu. Każdy obdarowany otrzyma dodatkowo oprócz instrukcji obsługi urządzenia także ulotki opisujące zasady działania urządzenia oraz sposób postępowania w razie alarmu.

Prowadzone będą także działania prewencyjne z zakresu zagrożeń wynikających z pożarów w mieszkaniach oraz źródeł i niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Celem akcji informacyjnej jest zachęcenie mieszkańców regionu, których stać na wydatek kilkudziesięciu złotych na bezpieczeństwo własne i swoich bliskich, do zakupu i montażu tego typu urządzeń we własnym zakresie. Akcja wpisuje się także w ogólnopolską kampanię NIE DLA CZADU.

W ubiegłym sezonie grzewczym na terenie województwa podlaskiego doszło do 634 pożarów w budynkach mieszkalnych. Zginęło w nich 13 osób (w tym 2 dzieci), 41 osób zostało rannych (w tym 3 dzieci). Strażacy ewakuowali z płonących mieszkań 29 osób. Łączne straty popożarowe odnotowane w tych zdarzeniach to blisko 6,5 mln złotych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny