Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZSBG: Teleskop pozwoli uczniom poznać tajniki przyszłego zawodu

Aneta Boruch [email protected]
Dla uczniów Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych nauka fizyki stała się przyjemnością. Na zdjęciu Karolina Makarska z klasy I g i Adrian Turbaczewski z klasy II d.
Dla uczniów Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych nauka fizyki stała się przyjemnością. Na zdjęciu Karolina Makarska z klasy I g i Adrian Turbaczewski z klasy II d. Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych
Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych zainwestował ponad 1,5 mln zł w stworzenie młodzieży jak najlepszych warunków do nauki i rozwoju.

Uczniowie ZSBG będą uczyć się w doskonale wyposażonych pracowniach. Chodzi o sale zajęć praktycznych w zawodzie technik budownictwa z zakresu robót murarsko-tynkarskich i zbrojarsko - betoniarskich czy pracownię geomatyki w zawodzie technik geodeta. A także multimedialną pracownię rysunku technicznego oraz 21 stanowisk egzaminacyjnych.

Szczególny nacisk szkoła położyła na utworzenie pracowni fizycznej z prawdziwego zdarzenia. Jest centralnie sterowana, a na jej wyposażeniu znalazło się 10 laptopów i współpracujących z nimi konsoli z pakietem programów do pomiarów, sterowania, modelowania i symulacji. Duży zestaw czujników współpracujących z konsolą, pozwala wykonywać różne doświadczenia z fizyki, chemii czy też biologii.

- Mamy praktycznie większość dostępnych na rynku pomocy naukowych do fizyki - mówi Małgorzata Sutuła, dyrektorka ZSBG. - Dzięki temu młodzi ludzie na lekcjach zmieniają swoje nastawienie do przedmiotów ścisłych, uważanych przez większość za trudne.

Ciekawostką jest też to, że na wyposażeniu pracowni znalazł się teleskop. Idealnie nadaje się do obserwacji obiektów mgławicowych czy galaktyk. Wspomaga to wyjaśnienie zagadnień z takich działów, jak np. grawitacja czy astronomia.

- Teleskop umożliwia prowadzenie lekcji w nietypowy sposób, ale także pozwala spędzić przyjemnie wolny wieczór - mówi dyrektor Sutuła. - Można spotkać się w szkole i podziwiać niecodzienne zjawiska przyrody, takie jak np. zaćmienie księżyca, słońca, deszcz meteorytów, przelatujące komety.

- Do poznawania świata przez teleskop ustawia się długa kolejka - opowiada Adrian Turbaczewski z klasy II d ZSBG. - Zajęcia z fizyki stały się przyjemnością.

Teraz młodzież z ZSBG chętnie uczestniczy w lekcjach - zarówno tych w ramach programu, jak też dodatkowych. - Uczniowie uzyskują lepsze wyniki nauczania z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, a to mamy nadzieję przełoży się na to, że dobrze przygotowani absolwenci będą kontynuować naukę na uczelniach wyższych - liczy dyrektor Sutuła.

W przyszłości szkoła chce rozwinąć koło astronomiczne i planuje udział w olimpiadzie z tej dziedziny.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny