Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Artyleryjska 2/5. Dom dawnego budowniczego miasta może być zabytkiem

Tomasz Mikulicz [email protected]
Budynek został wzniesiony w 1936 roku. Mieszkał tu Józef Zaczeniuk, nie tylko znany białostocki budowlaniec, ale też filantrop. Był np. jednym z inicjatorów budowy w Białymstoku lotniska.
Budynek został wzniesiony w 1936 roku. Mieszkał tu Józef Zaczeniuk, nie tylko znany białostocki budowlaniec, ale też filantrop. Był np. jednym z inicjatorów budowy w Białymstoku lotniska. Wojciech Wojtkielewicz
Willa z ul. Artyleryjskiej 2/5 w Białymstoku jest unikatem nawet w skali kraju. Budynek jednak niszczeje. Konserwator zastanawia się nad wpisaniem go do rejestru zabytków

Dom ludowy im. marszałka J. Piłsudskiego (obecnie Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki), dzisiejsze III Liceum Ogólnokształcące przy ul. Pałacowej 2/1 czy ambulatorium Misji Barbikańskiej przy ul. św. Rocha. Budowę tych wszystkich obiektów prowadził i nadzorował inżynier Józef Zaczeniuk - znana postać międzywojennego Białegostoku. Do naszych czasów przetrwała drewniana willa, w której mieszkał wraz z rodziną.

Budynek jest opuszczony i niszczeje. Pojawiły się pogłoski o tym, że właściciel chce sprzedać działkę deweloperowi. Białostocki oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami wystąpił więc do służb konserwatorskich o wpisanie obiektu do rejestru zabytków. Dom znajduje się co prawda w ewidencji, ale nie gwarantuje to pełnej ochrony. Wojewódzki konserwator zabytków nie wydał jeszcze decyzji w tej sprawie. - Dostaliśmy pismo, że postępowanie o wpis do rejestru zostanie wszczęte z urzędu - mówi Barbara Tomecka z białostockiego TOnZ.

Obiekt jest przykładem przedwojennego modernizmu, unikalnego nawet w skali kraju. Chodzi o to, że willa nie jest murowana, ale drewniana. Ma też dwukondygnacyjną, kubiczną bryłę. Dom został wzniesiony w 1936 roku. Mieszkał w nim Józef Zaczeniuk z żoną Olgą oraz synem biologicznym Jerzym i przybranym Witoldem Stefanem. Najbardziej znaną postacią był Józef. Urodził się w 1885 roku, prawdopodobnie w Księżynie. Skończył m.in. Wydział Mechaniczny Politechniki Lwowskiej. Co ciekawe w latach 1912-1922 pracował w rosyjskim przemyśle maszynowym i tekstylnym, a nawet na dworze carskim. Po powrocie do kraju zaangażował się w przemysł budowlany. Był współwłaścicielem m.in. Biura Budowlanego Zrzeszonych Cegielni Białostockich "Mur". Angażował się również w działalność społeczną. Jako wiceprezes Wojewódzkiego Komitetu Ligi Obrony Przeciwpowietrznej, był jednym z inicjatorów budowy portu lotniczego w Białymstoku. Zasiadał też w zarządzie m.in. Komitetu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża i Wojewódzkiego Komitetu Funduszu Pomocy Bezrobotnym. Przyczynił się też do wzniesienia kościoła św. Rocha. W 1931 roku został bowiem powołany do komitetu budowy. Przekazał na ten cel znaczną część materiału ceramicznego.
Znaną postacią z domu Zaczeniuków był też (zmarły w 1999 roku) wspomniany Witold Stefan - artysta malarz, rysownik i plastyk. Był wspólnie z Tadeuszem Gronowskim twórcą projektu gobelinów dla Teatru Wielkiego w Warszawie, a także m.in. wnętrza ambasady polskiej w Pradze.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny