Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Elektryczna 6. Remont: Styropian pokrył zabytek

Tomasz Mikulicz [email protected]
Willa miejska przy ul. Elektrycznej 6 został wpisany do rejestru zabytków już w 1984 roku. Teraz został obłożony styropianem.
Willa miejska przy ul. Elektrycznej 6 został wpisany do rejestru zabytków już w 1984 roku. Teraz został obłożony styropianem.
Gmina wsparła remont willi, a wspólnota mieszkaniowa wyłożyła ściany styropianem. Radni mogą zabrać pieniądze.

Na jednej z wiosennych sesji radni przeznaczyli kilkadziesiąt tysięcy złotych na remont zabytkowej willi przy ul. Elektrycznej 6. Na dzisiejszej sesji pieniądze te mogą zostać zabrane.

Okazuje się, że wspólnota mieszkaniowa, która robi remont nie złożyła na czas wymaganych dokumentów. Mało tego. Na ścianach został położony styropian, a we wniosku o przyznanie dotacji nie było o tym ani słowa. Wspólnota miała poprawić stan techniczny willi, ale z zachowaniem jej przedwojennego charakteru. Chodziło m.in. o naprawę rys, odtworzenie uszkodzonych gzymsów oraz uzupełnienie ubytków w tynku.

Włodzimierz Trochimczuk, przewodniczący wspólnoty mieszkaniowej najpierw zaprosił nas do siebie i zaczął opowiadać. Po chwili postanowił do kogoś zadzwonić. Kiedy skończył rozmowę, stwierdził, że odmawia komentarza i kazał wyjść. Pokazał jedynie zawilgoconą ścianę w kuchni, mówiąc, że ocieplenie budynku jest niezbędne.

Obłożenie ścian styropianem jest niezgodne z decyzją jaką wydał konserwator zabytków.
- Na miejsce prac wysłana zostanie kontrola - mówi Jerzy Maciejczuk z wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków.

Służby konserwatorskie w takich przypadkach mogą nakazać inwestorowi zerwanie styropianu i przywrócenie pierwotnego wyglądu ścian. Mają też prawo skierować sprawę do prokuratury.

Teren budowy skontrolowali już pracownicy biura kultury w urzędzie miejskim. Przedstawiciele wspólnoty poinformowali ich, że styropianem będą obłożone nie tylko ściany budynku, ale też wjazd. Tak uchwaliła wspólnota jeszcze w lipcu.

Budynek przy ul. Elektryczne 6 został wzniesiony ok. 1930 roku w ramach realizowanej wówczas reprezentatywnej zabudowy ul. Branickiego. Jednym z mieszkańców willi był znany białostocki chirurg - dr Hamerla. Budynek przetrwał II wojną światową. Miał sporo szczęścia. Dom stojący tuż obok (przy skrzyżowaniu Branickiego i Elektrycznej) został na przykład zniszczony przez bombę.

W tym roku gmina przyznała dotacje w wysokości 1,2 mln zł m.in. na wymianę dachu budynku przy ul. Kilińskiego 10 czy remont elewacji Ratusza.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny