Polska - Szkocja 2:2

Tomasz Dworzańczyk [email protected]
Polska - Szkocja 2:2 Agencja TVN/x-news
Reprezentacja Polski zremisowała na Stadionie Narodowym ze Szkocją 2:2 w meczu o punkty eliminacji mistrzostw Europy 2016.

Punkt wywalczony z Wyspiarzami pozwala biało-czerwonym zachować pozycję lidera grupy D. Jednak po sobotnim zwycięstwie nad Niemcami (2:0) oczekiwania kibiców były dużo większe.

Wczorajsze spotkanie zgodnie z przewidywaniami znacznie różniło się od tego z mistrzami świata. Przede wszystkim Polacy zagrali w innym składzie niż w sobotę. Oprócz awizowanego wcześniej braku Tomasza Jodłowca, z powodu kontuzji nie mógł wystąpić też Maciej Rybus. Zmian w wyjściowej jedenastce było jednak więcej. Na lewej obronie zamiast Jakuba Wawrzyniaka pojawił się Artur Jędrzejczyk. Oprócz niego nowymi byli - Waldemar Sobota i Krzysztof Mączyński.

Ten ostatni nie mógł wyobrazić sobie lepszego wejścia do zespołu, bowiem już w 11. minucie wykorzystał błąd Alana Huttona, dopadł do źle wybitej przez niego piłki i strzałem z 17 metrów pokonał Davida Marshalla. Wydawało się, że ten gol uspokoi nieco poczynania biało-czerwonych, którzy dość słabo weszli w mecz i przez pierwsze minuty dali się zdominować Szkotom.

Ci jednak nie zrazili się szybką stratą bramki i wykorzystali już pierwszą nadarzającą się okazję. Ikechi Anya urwał się Łukaszowi Piszczkowi, dokładnie zagrał do Shauna Maloneya, a ten mimo asysty Łukasza Szukały pokonał Wojciecha Szczęsnego.

Do końca pierwszej połowy obraz gry nie uległ zmianie. Polacy nie potrafili poradzić sobie z agresywnie grającymi rywalami i nie zagrozili poważniej bramce Marshalla.

Początek drugiej odsłony zwiastował spore emocje. W 47. minucie dwukrotnie szansę marnował Arkadiusz Milik, który najpierw spudłował po zagraniu Piszczka, a później nie trafił z pięciu metrów po rzucie rożnym.

To się zemściło 10 minut później. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Piszczkowi uciekł Steven Naismith i z bliska trafił do siatki.

Polacy zerwali się do ataków. Sporo wniosło wprowadzenie Sebastiana Mili. To nie on zapewnił jednak punkt biało-czerwonym. Po zagraniu Jędrzejczyka wspaniałym strzałem w 76. minucie popisał się Milik i Marsall był bezradny.

Mogło być jeszcze piękniej bowiem w końcówce po strzale Kamila Grosickiego piłka zatrzymała się na słupku.
Wyniki grupy D
Polska - Szkocja 2:2(1:1). Bramki: 1:0 - Mączyński (11), 1:1 - Maloney (18), 1:2 - Naismith (57), 2:2 - Milik (76). Żółte kartki: Krychowiak, Mila - Greer. Sędziował: Alberto Undiano Mallenco (Hiszpania). Widzów: 55 197.
Polska: Szczęsny - Piszczek, Szukała, Glik, Jędrzejczyk, Grosicki (89. Żyro), Krychowiak, Mączyński, Milik, Sobota (63. Mila), Lewandowski.
Szkocja: Marshall - Hutton, Martin, Greer, Whittaker, Brown, Morrison, Maloney, Naismith (71. Martin), Anya, S. Fletcher (71. D. Fletcher).
Gibraltar - Gruzja 0:3 (0:2). Bramki: 0:1 - Gelashvili (9), 0:2 - Okriashvili (19), 0:3 - Kankava (69)
Niemcy - Irlandia 1:1 (0:0). Bramki: 1:0 - Kroos (71), 1:1 - O'Shea.
1. POLSKA 3 7 11:2
2. Irlandia 3 7 10:2
3. Szkocja 3 4 4:4
4. Niemcy 3 4 3:4
5. Gruzja 3 3 4:3
6. Gibraltar 3 0 0:17