Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Virginia Woolf - Pokrewne dusze

Jerzy Doroszkiewicz
Wydawnictwo mg z wielką starannością przygotowało polską edycję wybranych listów sławnej pisarki. Nie brakuje archiwalnych fotografii i charakterystyki wydarzeń towarzyszących epistołom.
Wydawnictwo mg z wielką starannością przygotowało polską edycję wybranych listów sławnej pisarki. Nie brakuje archiwalnych fotografii i charakterystyki wydarzeń towarzyszących epistołom. Wydawnictwo mg
Virginia Woolf jeszcze pół wieku temu wzbudzała gorące emocje wśród znawców literatury. Nadal jej słowa potrafią intrygować i poruszać.

Wciąż są ludzie, którzy wierzą w moc słowa pisanego. Po latach hegemonii telewizji, dziś może bardziej niż jeszcze dwie dekady temu można odczuć powrót do wagi słów. Nawet tych, wpisywanych mimochodem w portalach społecznościowych, szczególnie kiedy zaczynają żyć własnym życiem, nie zawsze zgodnie z intencjami. W przypadku Virginii Woolf mamy do czynienia z lekturą słów o wiele bardziej intymnych. Nadal przecież znane jest pojęcie tajemnicy korespondencji, a decyzja o upublicznieniu listów , szczególnie pisarzy, daje nadzieję nie tylko na poznanie tajemnic ich życia, ale obcowanie z ich myślami i przede wszystkim stylem.

Już jako dziecko Woolf skazana była niemal na pisanie. Jej matka miała wspaniałą bibliotekę, ojciec był redaktorem i krytykiem, a cała rodzina miała wielu znajomych wśród ówczesnych sław pisarskich. Virginia rozpoczynała karierę od artykułów w prasie, a i w późniejszych latach miała silny talent polemiczny. Walczyła o równouprawnienie kobiet, sama też zdaje się być wyzwoloną z konwenansów. Chociaż za mąż wyszła w wieku lat 30, dekadę później prawdziwym uczuciem zapałała do Vity Sackville-West i to o względy tej poetki zabiegała przez niemal dekadę.

Ważnym elementem książki są noty autorstwa Joanne Trautmenn Banks. Amerykanka w swoich pracach łączyła wiedzę medyczną z literaturą i przez pięć lat szczegółowo opracowała pięć tomów listów Woolf. W "Pokrewnych duszach" nie tylko opisuje fazy choroby pisarki, ale też diagnozuje jej lęki, a przy okazji daje szerokie tło życia znajomych i przyjaciół autorki "Pani Dalloway". Nie ukrywa jej niestabilności emocjonalnej, podejrzewa o wcześniejsze próby samobójcze.

Z pewnością wybór listów tej niezwykłej pisarki nie jest dla każdego. Jednak samo obcowanie ze słowami pisanymi, dłuższymi niż sto kilkadziesiąt znaków esemesa, czy banalnymi wpisami w sieci, przywraca wiarę w ten zanikający sposób wymiany myśli między ludźmi. Piszmy zatem i my tradycyjne listy.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny