Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UMB: Badania nad chorobami cywilizacyjnymi za 180 milionów zł

Marta Gawina [email protected]
Projekt UMB zakłada, że leczenie ma być bardziej dostosowane do konkretnego pacjenta. Na zdjęciu przeprowadzana jest analiza składu leków metodą spektroskopii
Projekt UMB zakłada, że leczenie ma być bardziej dostosowane do konkretnego pacjenta. Na zdjęciu przeprowadzana jest analiza składu leków metodą spektroskopii Archiwum Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Takiego badania nad chorobami cywilizacyjnymi w naszym kraju nie było. Zajmie się tym UMB.

Profilaktyka, zapobieganie, lepsze dopasowanie leczenia do konkretnego pacjenta, zdrowa starość - to priorytety projektu badawczego, który chce realizować Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. - Jesteśmy do tego przygotowani. Mamy odpowiednich specjalistów - zapewnia prof. Adam Krętowski, prorektor UMB.

Pomysł tej uczelni, jako jedynej w regionie, znalazł się w kontrakcie terytorialnym dla województwa podlaskiego, który podpisali przedstawiciele rządu oraz naszego samorządu. W grę wchodzą duże pieniądze, bo aż 180 mln zł.

Jeden pacjent zareaguje na dany lek, inny chory już nie. Trzeba poznać te zależności

- To ogromny, projekt badawczy, którego celem będzie wczesne wykrywanie chorób u dużej liczby pacjentów. Ważne jest, że połączone zostały dwa akcenty: profilaktyczny i naukowy - mówi Karol Pilecki, z zarządu województwa, który odpowiada za służbę zdrowia.

Na badaniach mają skorzystać wszyscy mieszkańcy naszego regionu.

- Chodzi o unikatowe badanie w skali kraju. Chcemy, by właściwe leczenie docierało do właściwego pacjenta. W Polsce pięcioletnia przeżywalność na raka płuc wynosi od 7 do 10 procent. To znaczy, że tylko taki procent chorych dostaje właściwe leczenie. To skrajny przykład, ale pokazuje, czym chcemy się zająć. Chodzi o przebadanie setek tysięcy parametrów u konkretnego pacjenta - wyjaśnia prof. Adam Krętowski.
Równie ważna jest profilaktyka. W tym przypadku projekt zakłada przebadanie kilku tysięcy mieszkańców naszego regionu, zarówno zdrowych i chorych.

- Chcemy przez kolejne lata mieć ich zdrowie pod lupą. Na tej podstawie będziemy mogli wcześniej wykrywać choroby, wcześniej je leczyć. Zebrane dane pozwolą, już na poziomie noworodków, stwierdzić, kto w przyszłości zachoruje na cukrzycę - wyjaśnia prorektor UMB.

To jedna z chorób cywilizacyjnych. Do tej grupy należą też nowotwory czy otyłość. Te schorzenia często dotykają także osoby starsze. O tej grupie społecznej medycy nie zapominają, bo badania będą też dedykowane seniorom. - Wracam do cukrzycy. Można by jej było zapobiec, gdybyśmy w odpowiednim czasie zrobili prostą krzywą cukrową i dostosowali program leczenia do konkretnego pacjenta. Bo jedna osoba zareaguje na daną dietę czy sposób aktywności, a inna nie - przypomina prof. Krętowski.

W swoich planach UMB ma też zajęcie się medycyną regeneracyjną, która pozwala m.in. na wykorzystanie tkanek własnych pacjenta.

Uczelnia chciałaby rozpocząć swój projekt jak najszybciej. Oczywiście trzeba jeszcze poczekać na pieniądze, bo większość zaplanowanej kwoty ma pochodzić z Unii. UMB musi kupić nowoczesną aparaturę i przystosować część budynków do prowadzenia badań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny