Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michałowo: Jedyne takie gimnazjum w kraju. Chodzi tu tylko dwoje uczniów

Julita Januszkiewicz [email protected]
Niepubliczne gimnazjum jest utrzymywane przez fundację, która z kolei wynajmuje pomieszczenia w budynku Zespołu Szkół
Niepubliczne gimnazjum jest utrzymywane przez fundację, która z kolei wynajmuje pomieszczenia w budynku Zespołu Szkół www.zsmichalowo.pl
Dyrektorka kłóci się z burmistrzem. Burmistrz z dyrektorką. A w szkole jest więcej nauczycieli niż uczniów.

Od września w budynku Zespołu Szkół w Michałowie działa niepubliczne gimnazjum. Założyła je fundacja "Pomoc Zespołowi Szkół w Michałowie".

- Rodzice prosili nas o to. Przedyskutowaliśmy sprawę i utworzyliśmy przy liceum gimnazjum - wyjaśnia Dorota Burak, dyrektorka Zespołu Szkół.

Szkoła według dyrektorki była potrzebna. Dziś chodzi do niej - co jest ewenementem w skali kraju - dwoje uczniów.

- Nie wiem czy siedzą w oddzielnych ławkach, czy w parze, bo nie przebywam na lekcjach - mówi nam dyrektorka.

Przepychanki władzy

Sytuacja zadziwia burmistrza Michałowa Marka Nazarkę.

- A co będzie jeśli jedno z nich zachoruje? Drugie zostanie samo z nauczycielem? To tak, jakby przed szefem posadzić przez osiem godzin samego pracownika - ironizuje burmistrz.

W szkole uczy się dwójka dzieci. Jedno jest z Michałowa drugie - z Zabłudowa

Trudno odmówić mu racji, ale dyrektorka ma kontrargument. Oskarża burmistrza, że sam się przyczynił do takiej sytuacji. To właśnie Marek Nazarko zwlekał z rejestracją niepublicznego gimnazjum.

- Na jego prowadzenie dostaliśmy zezwolenie dopiero pod koniec sierpnia, a wniosek o rejestrację złożyliśmy w urzędzie już w marcu. Do końca wakacji nie byliśmy pewni, czy szkoła w ogóle ruszy - mówi Dorota Burak.

Marek Nazarko ripostuje: - Wniosek był niekompletny, a został uzupełniony dopiero w maju.

Ale od maja minęły trzy miesiące. Burmistrz jednak uważa, że dyrekcja mogła w tym czasie prowadzić rekrutację. - Uczniów może byłoby więcej - kontratakuje Marek Nazarko.

14 nauczycieli

Niepubliczne gimnazjum jest utrzymywane przez fundację, która z kolei wynajmuje pomieszczenia w budynku Zespołu Szkół.

- Od stycznia przyszłego roku dostaniemy subwencję na utrzymanie gimnazjum - wyjaśnia Dorota Burak. Wtedy pieniądze przekażą gminy Michałowo i Zabłudów, bo właśnie stamtąd pochodzą gimnazjaliści.

- Rocznie jeden uczeń będzie nas kosztował prawie 10 tysięcy złotych - przyznaje Marek Nazarko.

Dzieci w gimnazjum uczy aż czternastu nauczycieli. Ale gimnazjum im nie płaci. - Pedagodzy mają umowę o wolontariat - przekonuje dyrektorka ZS. Jednak po chwili przyznaje, że część z nich jest zatrudnionych w szkole średniej. I chociaż uczą oni w gimnazjum społecznie, to pensję dostają w Zespole Szkół.

- Ale nie stworzyliśmy gimnazjum, tylko dlatego, by nasi nauczyciele mieli dodatkowe godziny nauczania - zapewnia Dorota Burak.

Nie musimy wierzyć na słowo. Dowiedzieliśmy się bowiem w białostockim starostwie powiatowym (któremu podlega ZS), że placówka ma problemy z naborem.

- W liceum pierwsza klasa ruszyła, ale do technikum nie było rekrutacji. Młodzież wybiera białostockie szkoły - przyznaje Alina Dźwilewska ze starostwa powiatowego.

Bez sensu, ale nie bezprawnie

Władze oświatowe nie widzą problemu. - Prawo nie określa, ilu uczniów powinna liczyć szkoła - mówi Hanna Marek z podlaskiego kuratorium.

Zdziwiony jest za to ekonomista prof. Robert Ciborowski z Uniwersytetu w Białymstoku. - To nieporozumienie. Przecież to są ogromne koszty - mówi.

Uważa, że lepiej pieniądze wydać inaczej. - Na pewno taniej byłoby dowozić te dzieci do białostockich szkół - sądzi prof. Ciborowski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny