Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowotwory okolic głowy i szyi. Profilaktyka jest najważniejsza

Urszula Ludwiczak [email protected]
Z nowotworem można wygrać, ważne jest szybkie rozpoznanie i podjęcie walki - mówią pacjenci, którzy są już po leczeniu
Z nowotworem można wygrać, ważne jest szybkie rozpoznanie i podjęcie walki - mówią pacjenci, którzy są już po leczeniu Andrzej Zgiet
75 procent nowotworów okolicy głowy i szyi rozpoznawanych jest zbyt późno. Tymczasem szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie to największa szansa na zdrowie. Nie lekceważmy objawów.

Problem nowotworów okolic głowy i szyi jest ciągle w naszym kraju niedoceniany - mówi prof. Marek Rogowski, kierownik Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - A to jedne z najczęstszych nowotworów w populacji. Dlatego chcemy uczulić wszystkich na objawy, które mogą sugerować chorobę oraz zachęcać do profilaktyki, która ma ogromny wpływ na zdrowie.

Główną przyczyną nowotworów tych okolic jest palenie papierosów i nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu.

- Zdrowy tryb życia, a także higiena jamy ustnej, spowodują, że będziemy w zdrowiu i szczęściu żyć długie lata - zapewnia prof. Rogowski. - Zwracajmy też uwagę na wszelkie niepokojące objawy, które są łatwe do wykrycia, bo dotyczą przecież miejsc, które łatwo zlokalizować.

Jeśli któryś z objawów: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenia oraz/lub białe naloty w jamie ustnej, przewlekła chrypka, ból w trakcie połykania, problemy z połykaniem, guz na szyi, jednostronna niedrożność nosa, krwawy wyciek z nosa, ból gardła, trwa powyżej 3 tygodni i nie ustępuje przy użyciu powszechnie dostępnych środków, trzeba zgłosić się do lekarza: pierwszego kontaktu, chirurga szczękowego, laryngologa lub onkologa.
O tym, jak ważna jest szybka diagnostyka i leczenie najlepiej wiedzą pacjenci. Jacek Romanowski wyczuł niewielki guzek na prawym policzku podczas golenia. - Od razu sprawdziłem w internecie, co to może być - opowiada. - Przeczytałem, że jeśli guzek jest nieruchomy, to może być nowotwór złośliwy.

Pan Jacek początkowo wypierał jednak ten fakt ze świadomości. W końcu zdecydował się na wizytę u lekarza. Było USG i biopsja, która potwierdziła podejrzenia. Mężczyzna przeszedł operację, potem naświetlania. - Od początku walczyłem, kiedyś trenowałem zapasy i jestem przyzwyczajony do walki - opowiada. - Chociaż takiej diagnozy się spodziewałem, to miałem małą nadzieję, że może to jednak nie jest rak. Szczęście, że szybko ten guzek wyczułem.

W nadchodzącym Tygodniu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, każdy pacjent, który obserwuje u siebie niepokojące zmiany, trwające ponad 3 tygodnie, będzie mógł skorzystać z konsultacji lekarskich. Odbędą się one 23 września w godz. 10-13 w Klinice Otolaryngologii USK, 22 i 23 września, w godz. 12-14 w poradni chirurgii szczękowo-twarzowej USK.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny