Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75 lat temu Sowieci zaatakowali Polskę

Anna Kopeć
b To historyczne zdjęcie ze spotkania z 1939 roku dowódcy armii niemieckiej z wyższymi oficerami radzieckimi w gmachu dawnego urzędu wojewódzkiego (obecnie Pałac Branickich) w Białymstoku w celu ustalenia stref wpływów obu stron
b To historyczne zdjęcie ze spotkania z 1939 roku dowódcy armii niemieckiej z wyższymi oficerami radzieckimi w gmachu dawnego urzędu wojewódzkiego (obecnie Pałac Branickich) w Białymstoku w celu ustalenia stref wpływów obu stron Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 2-
17 września to szczególna data w historii II wojny światowej - nad ranem Sowieci rozpoczęli agresję na Polskę. Tę rocznicę upamiętnią w środę białostoczanie.

17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę, co było konsekwencją sowiecko- niemieckiego porozumienia zawartego w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Rosjanie wprowadzili do Polski prawie 2 miliony żołnierzy. Granic Polski mogło bronić około 300 tysięcy żołnierzy - mówi Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku. - Rząd i dowództwo polskie zostali zaskoczeni agresją wojsk sowieckich. Polska została pozbawiona obszaru, na którym mogła dawać dalszy odpór wojskom niemieckim. Do sowieckiej niewoli dostało się wielu polskich żołnierzy i oficerów zamordowanych później m.in. w Katyniu. Nastąpiły masowe deportacje ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego Opinia publiczna w Europie nie zaprotestowała wobec tego aktu agresji.

W środę, 17 września w Białymstoku obchodzony będzie Dzień Sybiraka. Włodarze o godz. 10 złożą kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim, 20 minut później - przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka. O godz. 12 na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada odbędą się główne uroczystości. Będzie hymn, modlitwy, apel pamięci, salwa honorowa, kwiaty. W samo południe syreny alarmowe zawyją na trzy minuty.

O godz. 16.30 na białostockim Przystanku Historia (ul. Warszawska 48) dr Łukasz Lubicz-Łapiński z IPN w Białymstoku wygłosi wykład "Represje sowieckie wobec ziemian na przykładzie województwa białostockiego". Będzie także projekcja filmu "Msza za miasto Grodno". Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny