Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejski konserwator zabytków. Będzie konkurs

Marta Gawina [email protected]
- Nie ma jeszcze ustalonych zasad konkursu, ale powinna to być osoba z odpowiednim wykształceniem, kompetencjami i autorytetem wśród osób zajmujących się tematyką zabytków - dodaje Andrzej Meyer.
- Nie ma jeszcze ustalonych zasad konkursu, ale powinna to być osoba z odpowiednim wykształceniem, kompetencjami i autorytetem wśród osób zajmujących się tematyką zabytków - dodaje Andrzej Meyer. archiwum
Po latach dyskusji jest wreszcie szansa na powołanie specjalisty od zabytków w Białymstoku. Konkurs ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Miejski konserwator nie będzie miał wpływu na zabytki ponadregionalne

Na najbliższej sesji rady miasta zostanie przedstawiony projekt uchwały dotyczący porozumienia pomiędzy prezydentem Białegostoku a wojewodą podlaskim. Pozwoli ono na powołanie miejskiego konserwatora zabytków. Przejmie część obowiązków od konserwatora wojewódzkiego.

- Miasto będzie realizować zadania dotyczące wyłącznie zabytków, które znajdują się w granicach Białegostoku. Chodzi o kilkaset obiektów - wyjaśnia prezydent Tadeusz Truskolaski.

Rozwiąż quiz i sprawdź, jak dobrze znasz nasze miasto: Białystok z lotu ptaka. Rozpoznaj, co jest na zdjęciu

Jednak z pewnymi wyjątkami. Wojewódzki konserwator zabytków będzie nadal mieć pieczę nad pięcioma obiektami. To Pałac Branickich wraz z ogrodami, katolicka katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, prawosławna katedra św. Mikołaja, kościół św. Rocha oraz kościół św. Wojciecha.

- To zabytki ponadregionalne, dlatego powinny pozostać w nadzorze wojewódzkiego konserwatora. Poza tym generowałyby największe koszty - tłumaczy Andrzej Meyer, wiceprezydent Białegostoku.

Miejski konserwator zabytków, po przyjęciu uchwały przez radnych, zostanie wyłoniony w drodze otwartego konkursu. Ma zostać ogłoszony i rozstrzygnięty jeszcze w tym roku. Tak, by stanowisko zaczęło funkcjonować z początkiem nowego roku.

- Nie ma jeszcze ustalonych zasad konkursu, ale powinna to być osoba z odpowiednim wykształceniem, kompetencjami i autorytetem wśród osób zajmujących się tematyką zabytków - dodaje Andrzej Meyer.

Jak przypominają przedstawiciele magistratu, w urzędzie już pracują osoby, które zajmują się ochroną cennych obiektów. Od nowego roku będą wykonywać swoje obowiązki pod nadzorem konserwatora. Utworzenie nowego działu w magistracie, wraz z dodatkowym etatem i wyposażeniem, ma kosztować nie więcej niż 100 tysięcy złotych.

O powołaniu rzecznika miejskich zabytków dyskutuje się od kilku lat. Nowego stanowiska domagali się niektórzy radni czy osoby związane z zabytkową architekturą. Wśród obiektów, o które należy zadbać szczególnie, wymienia się m.in. Bojary, czy okolice Młynowej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny