Cerber Motosport Team: Bolid z Politechniki Białostockiej wystartuje w ostatnim wyścigu

Marta Gawina [email protected]
Przy konstruowaniu bolidu pracowało ponad 30 studentów Politechniki Białostockiej. Pojazd został oficjalnie zaprezentowany na początku lipca. W tym roku białostocka ekipa bierze udział w czterech wyścigach. Wojciech Wojtkielewicz
Już w sobotę bolid skonstruowany przez drużynę Politechniki Białostockiej zacznie się ścigać we Włoszech. To ostatnie w tym roku zawody z jego udziałem.

Nastroje przed wyścigiem są dobre. Jesteśmy pełni nadziei i celujemy w wysokie lokaty - mówi Rafał Popławski, student Politechniki Białostockiej i przedstawiciel drużyny Cerber Motosport Team.

Ta już od soboty rozpocznie rywalizację w zawodach Formuła Sae Italy na Autodromo Riccardo Paletti - Varano de' Melegari w okolicach Parmy. O miano najlepszego do 1 września będą walczyć bolidy skonstruowane przez studentów. Wśród nich jest pojazd, który powstał w Białymstoku.

Będą to już czwarte zawody bolidowej drużyny PB w tym sezonie. Do Włoch jadą prosto z Węgier, gdzie także zorganizowano wyścigi. Tu drużyna Cerber Motosport zajęła 24. miejsce. W ocenie koordynatora projektu Mariusza Mejłuna udział w zawodach Formuła Student należał do udanych.

- Organizatorzy gratulowali nam, że już w drugim roku naszych startów udało się pomyślnie ukończyć wszystkie konkurencje - podkreśla.

- Jesteśmy szczególnie dumni z wyników uzyskanych w Endurance, który jest dużym wysiłkiem dla maszyny i kierowcy - dodaje Rafał Popławski.

W Endurance (przejazd 22 kilometrów ze zmianą kierowcy w połowie konkurencji) nasza drużyna zajęła 19. pozycję.

Sukces jest tym większy, że białostocka załoga dysponuje skromnym budżetem jak na takie zawody. Bolid skonstruowali za ok. 200 tys. zł. Inne ekipy mogą liczyć na większe sumy.

Włoskie zawody będą już ostatnimi w tym sezonie. W lipcu nasza drużyna ścigała się w Anglii i Czechach.