Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Las Łopuchowski: 73. rocznica zagłady tykocińskich Żydów (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Były okolicznościowe wystąpienia. Kwiaty pod pomnikiem złożyli między innymi przedstawiciele Muzeum w Tykocinie. Tak upamiętniono pomordowanych w Tykocinie w sierpniu 1941 roku Żydów.
Były okolicznościowe wystąpienia. Kwiaty pod pomnikiem złożyli między innymi przedstawiciele Muzeum w Tykocinie. Tak upamiętniono pomordowanych w Tykocinie w sierpniu 1941 roku Żydów. Anatol Chomicz
W Lesie Łopuchowskim niedaleko Tykocina uczczono 73. rocznicę zagłady tykocińskich Żydów. Niemcy wymordowali wówczas 2,5 tysiąca osób.

[galeria_glowna]
Nie znam swojego prawdziwego imienia oraz nazwiska. Jestem dzieckiem Holokaustu. Do getta białostockiego trafiłem mając zaledwie rok. Nigdy nie dowiedziałem się kim byli moi biologiczni rodzice - opowiada Zbigniew Siwiński. Od trzech lat mieszka w Łapach. W poniedziałek przyjechał do Tykocina, by uczcić zagładę tykocińskich Żydów. Od tego tragicznego wydarzenia minęło 73 lata.

- Sięgamy pamięcią do bolesnych dni. 25 i 26 sierpnia 1941 roku w Tykocinie doszło do okrucieństwa ze strony hitlerowców. W ciągu dwóch dni wymordowali oni blisko 2,5 tysiąca osób - mówiła Marzena Pisarska-Kalisty, kierowniczka Muzeum w Tykocinie.

24 sierpnia 1941 roku Niemcy wydali zarządzenie, by Żydzi z Tykocina zebrali się na rynku. Następnego dnia rano rynek został otoczony. Mężczyźni, kobiety i dzieci zostali wywiezieni do Lasu Łopuchowskiego.

- Wcześniej hitlerowcy wykopali tam trzy ogromne doły. Część ludzi wrzucano tam żywcem - przypomina tragiczne wydarzenia Marzena Pisarska- Kalisty.
Od zagłady uratowało się około 150 osób, gdyż wcześniej uciekli z miasteczka. Natomiast wojnę przeżyło 21 Żydów.

- Wyginęła cała społeczność żydowska, po której została tylko synagoga - podkreśla Marzena Pisarska-Kalisty.

Natomiast w maju 1944 roku Niemcy wywieźli do obozów koncentracyjnych większość tykocińskich rodzin.

Dzisiaj w Lesie Łopuchowskim przy pomniku, w miejscu gdzie dokonano zbrodni, uczczono pamięć ofiar. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ambasady Izraela, gmin żydowskich w Polsce, a także władze Tykocina. Po wystąpieniach złożono kwiaty i zapalono znicze.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny