Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek mieszkaniowy. Sen o własnym M

Izabela Krzewska [email protected]
W Podlaskiem w ubiegłym roku oddano do użytku zaledwie 32 mieszkania komunalne - podaje GUS.
W Podlaskiem w ubiegłym roku oddano do użytku zaledwie 32 mieszkania komunalne - podaje GUS. regiodom
Tak złego roku jak 2013 w budownictwie mieszkaniowym dawno nie było. Mniej mieszkań oddanych do użytku, mniej rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń.

W Podlaskiem w ubiegłym roku oddano do użytku zaledwie 32 mieszkania komunalne - podaje GUS. Potrzeby są dużo większe. Także jeśli chodzi o mieszkania komunalne. W Białymstoku w 2013 r. nie powstało żadne. A na liście oczekujących na zawarcie umowy znalazło się 310 osób. Umowy podpisano z 47. W tym roku jest już lepiej.

- W 2014 r. oddano do użytku 60 lokali socjalnych, które znajdują się w budynkach przy ul. Klepackiej. Lokale zostały zasiedlone - informuje Andrzej Ostrowski, dyrektor Zarządu Mienia Komunalnego.

Z opublikowanego właśnie raportu GUS wynika, że w regionie po raz pierwszy od trzech lat spadła liczba nowych mieszkań różnych kategorii. W 2013 roku przekazano ich blisko 4,2 tysiąca, czyli o 7,6 proc. mniej niż rok wcześniej. Dotyczy to zarówno budownictwa indywidualnego (wybudowano 1923 domy, tj. o 11 proc. mniej niż w 2012 r.), zakładowego (jeden budynek, spadek o 94,7 proc.!), komunalnego (spadek o 66 proc.). W budownictwie spółdzielczym oraz społecznym czynszowym... nie powstał żaden nowy lokal. Najwięcej buduje się w Białymstoku (1574 mieszkań i budynków mieszkalnych).

Niewielki, ale jednak, wzrost liczby zrealizowanych mieszkań zaobserwowano jedynie w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem. Deweloperzy przekazali 2226 lokali (o 46 więcej niż w 2012, tj. o 2,1 proc.).

Zdaniem Lecha Pileckiego, prezes Przedsiębiorstwa Budownictwa Mieszkaniowego "Śródmieście" w Białymstoku, rynek nieruchomości "odbija się od dna" po ciosie zadanym przez ustawę deweloperską.

- Nakłada ona na nas szereg dodatkowych uciążliwych obowiązków, tj. zakładanie bankowych kont powierniczych, które na jakiś czas powstrzymały budowę nowych mieszkań - mówi Lech Pilecki. Dodaje, że dodatkową barierą jest biurokracja związana z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Dowód? W porównaniu z 2012 r. ich liczba spadła o połowę (do 1234).

Wejście w życie programu Mieszkanie dla Młodych nie przyniosło spodziewanego efektu. - Odsetek klientów korzystających z programu jest bardzo znikomy. Powodem są ceny za metr kwadratowy mieszkania- mówi Janina Szarkowska z Rogowski Development w Białymstoku.

W stolicy Podlaskiego waha się ona od 4,2 tys. do 5 tys. zł. Tymczasem, aby skorzystać z dopłat, cena za mkw. nie może przekroczyć 4,23 tys. zł.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny