Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadek w Miąsowej. Wywróciła się cysterna z ciekłym azotem (zdjęcia)

Elżbieta Zemsta, Przemysław Chechelski
Straż pożarna zdecydowała wypuścić całą zawartość cysterny do atmosfery.
Straż pożarna zdecydowała wypuścić całą zawartość cysterny do atmosfery. Przemysław Chechelski
W poniedziałek po godzinie 18 na drodze numer 7 w okolicach Miąsowej między Kielcami a Jędrzejowem wywróciła się cysterna z ciekłym azotem. Doszło do niewielkiego wycieku, ostatecznie jednak strażacy zdecydowali wypuścić do atmosfery całą zawartość cysterny. Długo całkowicie zablokowana była droga numer 7.
Cysterna wywróciła się w Miąsowej

Cysterna wywróciła się w Miąsowej

Ciekły azot jest stosowany jako środek chłodzący do uzyskiwania temperatur poniżej -100 °C. W postaci gazowej azot wykorzystywany jest jako najtańsza z dostępnych atmosfer ochronnych w wielu procesach przemysłowych, a także jako gaz roboczy w niektórych układach pneumatycznych.
Z azotu otrzymuje się amoniak oraz tlenki azotu wykorzystywane w produkcji kwasu azotowego, związki o dużym znaczeniu przemysłowym. Ponadto szeroko wykorzystuje się azotany, azotyny, hydrazynę, hydroksyloaminę i in. związki zawierające azot. /źródło Wikipedia.pl/

- Po godzinie 18 policja otrzymała zgłoszenie, że 45-letni kierowca cysterny przewożącej ciekły azot nie zachował należytej ostrożności podczas wyjazdu z parkingu na krajową siódemkę w miejscowości Miąsowa, przez co samochód zsunął się do przydrożnego rowu - tłumaczył zaraz po zdarzeniu Michał Kowalczyk, oficer prasowy jędrzejowskiej policji. - Policja zabezpiecza miejsce, pas ruchu w kierunku Krakowa jest zablokowany.

Okazało się, że cysterna przewożąca ciekły azot po zjechaniu do rowu rozszczelniła się. Doszło do niewielkiego wycieku ciekłego azotu. W jego zabezpieczeniu konieczna była pomoc specjalistycznej grupy ratownictwa chemicznego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, gdyż tylko ta jednostka posiada stosowny sprzęt, ma też wiedzę, w jaki sposób obchodzić się z azotem.

- Azot w formie ciekłej ma temperaturę około minus 180 stopni Celsjusza. W momencie, gdy w większej ilości dostanie się do atmosfery obniża stężenie tlenu, dlatego tak ważne jest to, aby ratownicy, którzy są na miejscu pracowali w aparatach ochrony górnych dróg oddechowych - tłumaczy Sławomir Karwat, zastępca komendanta kieleckiej straży pożarnej.

Specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego z Kielc to grupa strażaków, którzy przeszli odpowiednie przeszkolenie i znają procedury postępowania na wypadek sytuacji takie jak ta w Miąsowej.

- Dodatkowo też na wyposażeniu grupy znajduje się sprzęt, którego można użyć do uszczelnienia cysterny - dodawał Sławomir Karwat.

Około 19.30 strażacy zdecydowali się wypuścić całą zawartość cysterny do atmosfery. Azot w postaci skroplonej jest gazem niepalnym i nietrującym. Jednakże bezpośredni kontakt z produktem może spowodować oparzenia zimnem lub odmrożenia.

- Azot nie jest niebezpieczny dla środowiska. Byłby groźny dla zdrowia w pomieszczeniach zamkniętych - wyjaśniał jeden ze strażaków biorący udział w akcji.

Do pomocy w akcji wypuszczania azotu wezwanych zostało również kilka jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu jędrzejowskiego. Akcja była bardzo spektakularna. Podczas wypuszczania gazu nad cysterną wisiała wielka biała chmura.

W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Akcja spowodowała jednak spore utrudnienia w ruchu. Przez kilka godzin policjanci puszczali ruch wahadłowo, jednym pasem. Około godziny 20.30 krajowa siódemka całkowicie została zamknięta, a policja zorganizowała objazdy.

Rozpoczęła się akcja podnoszenia cysterny.

Akcja strażaków w Miąsowej zakończyła się dopiero po 22.30

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu JĘDRZEJOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie