Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EKUZ: Już 33 tysiące kart wydał NFZ. To znacznie więcej niż przed rokiem

Urszula Ludwiczak [email protected]
Żeby wyrobić EKUZ nie trzeba przychodzić do NFZ. Można pobrać wniosek ze strony internetowej www.ekuz.nfz.gov.pl, wypełnić go i przesłać pocztą, faksem albo mailem (podpisany skan wniosku).
Żeby wyrobić EKUZ nie trzeba przychodzić do NFZ. Można pobrać wniosek ze strony internetowej www.ekuz.nfz.gov.pl, wypełnić go i przesłać pocztą, faksem albo mailem (podpisany skan wniosku). sxc.hu
Niemcy, Włochy, Belgia i Wielka Brytania. To te kraje najczęściej odwiedzają mieszkańcy województwa podlaskiego - wynika z danych podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do tego wyjeżdżamy coraz częściej, co widać po liczbie wydawanych przez NFZ europejskich kart ubezpieczenia zdrowotnego (tzw. EKUZ).

- W ubiegłym roku, który już był rekordowy, do 15 lipca wydaliśmy 27 tysięcy kart, zaś w tym samym okresie tego roku ponad 33 tysiące - wylicza Adam Dębski, rzecznik podlaskiego oddziału NFZ. - Karty wydajemy na bieżąco. Jeśli kolejka jest zbyt długa, staramy się zaangażować dodatkowych pracowników.

Wyrobienie karty EKUZ zajmuje kilka minut, a pozwala na spokojne wakacje

Żeby wyrobić EKUZ nie trzeba przychodzić do NFZ. Można pobrać wniosek ze strony internetowej www.ekuz.nfz.gov.pl, wypełnić go i przesłać pocztą, faksem albo mailem (podpisany skan wniosku). Po kilku dniach karta przyjdzie pocztą na nasz adres. Karta jest ważna przez kilka miesięcy, najczęściej pół roku, dlatego jeśli już ją mamy warto sprawdzić jej ważność.

- Wzrost liczby wydawanych kart EKUZ prawdopodobnie wynika z większej mobilności mieszkańców naszego województwa, ale również z większej przezorności - zauważa Adam Dębski. - Korzystanie z opieki medycznej zagranicą bywa bardzo kosztowne, a rachunki rzędu kilkuset czy kilku tysięcy euro na pewno nie są miłą pamiątką z wakacji.

Karta EKUZ pozwala na uzyskanie nieodpłatnej pomocy medycznej w krajach Unii Europejskiej, w takim zakresie w jakim z publicznej służby zdrowia mogą korzystać obywatele danego państwa. Dotyczy to przypadków niespodziewanych, czyli związanych z nagłym pogorszeniem stanu zdrowia podczas pobytu za granicą. Np. rok temu do podlaskiego NFZ wpłynęło do rozliczenia ok. 1,5 tysiąca formularzy wystawionych przez instytucje ubezpieczeniowe z innych państw członkowskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny