Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odbyli wyjątkową podróż w czasie

Julita Januszkiewicz [email protected]
Grupa młodzieży z Litwy wspólnie z łapskimi licealistami zwiedza nasz region. Wczoraj była w Pałacu Branickich w Białymstoku, a wcześniej w Tykocinie, Waniewie i Supraślu.
Grupa młodzieży z Litwy wspólnie z łapskimi licealistami zwiedza nasz region. Wczoraj była w Pałacu Branickich w Białymstoku, a wcześniej w Tykocinie, Waniewie i Supraślu. Anatol Chomicz
Młodzi Litwini robili zdjęcia tych samych miejsc, które przed laty fotografował Władysław Piotrowski. Ich zbiory wzbogacą wirtualne muzeum.

W Łapach gości młodzież z Podrobrodzia na Litwie. Wspólnie z łapskimi licealistami pozna spuściznę Władysława Piotrowskiego, znanego fotografa, który urodził się na Litwie. Od 1921 roku mieszkał i pracował w Łapach.

Spędził tu większość życia i przez pół wieku fotografował ludzi oraz ich codzienność. Jego imieniem jest nazwane istniejące od ponad roku muzeum wirtualne. Liczy ponad 3 tysiące archiwalnych zdjęć.

- Młodzież z Gimnazjum Żejmiana w Podbrodziu dostała 80 zdjęć zrobionych przez Piotrowskiego na Kresach. Miała odnaleźć i rozpoznać sfotografowane przed laty miejsca, a także odszukać ślady związane z rodziną Piotrowskich - tłumaczy Marian Olechnowicz, pomysłodawca projektu "Fotografie łączą narody".

Młodzi Litwini chętnie uczestniczyli w projekcie. Była to dla nich wyjątkowa podróż w czasie.

- Odtwarzanie historii i zdjęć Piotrowskiego było bardzo ciekawe - podkreśla Piotr Szukiełowicz, uczeń z Litwy.
- Wcześniej nie wiedzieliśmy, że z naszych stron pochodził tak wybitny człowiek - dodaje Karolina, gimnazjalistka z Podbrodzia.

- Mieliśmy materiał. Przydatnych informacji szukaliśmy też na stronie muzeum wirtualnego oraz na portalu podbrodzie.pl - mówi Anna Lastowska, opiekunka litewskiej grupy.

Młodzież przyznaje, że nie było łatwo odszukać miejsc, gdzie przed ponad 70 laty fotografował Piotrowski.

- Rozmawialiśmy z mieszkańcami, ale nie wszyscy go pamiętają. Dotarliśmy do Korkożyszek, Cegielni, Zamaków. Byliśmy też w Wilnie - mówi Anna Lastowska.

Gościom udało się za to odnaleźć miejscowość, w której stał dom rodziny fotografa.

- Miejsce wskazał staruszek z Korkożyszek. Młodzież poznała to siedlisko po drzewach - opowiada Olechnowicz.

Młodzi Litwini do Łap przywieźli ziemię z cmentarza w Korkożyszkach, gdzie znajduje się grób rodziców Piotrowskiego. Została ona wsypana do wazonu na grobie fotografa, który jest pochowany na łapskim cmentarzu.

Zrobione przez młodzież zdjęcia wzbogacą muzeum wirtualne. A dziś w Łapach odbędzie się Dzień Litewski.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny