Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Milewszczyzna: Gród sprzed tysiąca lat będzie atrakcją turystyczną

Martyna Tochwin [email protected]
Tak według projektu miałoby wyglądać grodzisko w Milewszczyźnie, które chce wybudować wójt Korycina
Tak według projektu miałoby wyglądać grodzisko w Milewszczyźnie, które chce wybudować wójt Korycina Urząd Gminy w Korycinie
Grodzisko jak przed tysiącem lat ma powstać w Milewszczyźnie. Taki plan ma wójt Korycina. Na razie na tym terenie archeolodzy prowadzą prace wykopaliskowe.
Archeolodzy z Polskiej Akademii Nauk będą prowadzić wykopaliska w Milewszczyźnie do połowy sierpnia
Archeolodzy z Polskiej Akademii Nauk będą prowadzić wykopaliska w Milewszczyźnie do połowy sierpnia Dariusz Krasnodębski

Archeolodzy z Polskiej Akademii Nauk będą prowadzić wykopaliska w Milewszczyźnie do połowy sierpnia
(fot. Dariusz Krasnodębski)

Nie wiemy jeszcze czy to był gród mieszkalny czy tylko schronieniowy, gdzie mieszkańcy osady kryli się w czasie jakiegoś zagrożenia. Być może odpowiedź na to pytanie poznamy za miesiąc - mówi Dariusz Krasnodębski, archeolog z Polskiej Akademii Nauk.

Od trzech tygodni z dziesięcioosobowym zespołem prowadzi prace wykopaliskowe w Milewszczyźnie pod Korycinem. Archeolodzy badają teren po wczesnośredniowiecznym grodzie. - Najprawdopodobniej pochodzi z X-XI wieku i był otoczony dwoma wałami. Wiemy już, że został spalony - mówi Dariusz Krasnodębski.

To pierwsze tego typu prace na grodzisku w Milewszczyźnie. Ale nie są przypadkowe. Bo wójt Korycina ma już plany związane z tym miejscem. Chce stworzyć wyjątkową atrakcję w regionie i odtworzyć średniowieczne grodzisko.

- Może nie wybudujemy tu drugiego Biskupina, ale chcemy stworzyć miejsce, które nawiązywałoby do naszej historii. Poza tym ciągle poszukujemy nowych elementów, które rozsławiłyby gminę. A już same wykopaliska rozbudzają ciekawość - wyjaśnia Mirosław Lech, wójt Korycina. - Kto wie, może się okaże, że już tysiąc lat temu mieszkańcy grodu i osady wyrabiali ser koryciński? - dodaje ze śmiechem.

Grodzisko miałoby być ulokowane nieco niżej, niż to zbudowane w X wieku. Ma powstać na kamiennym nasypie. Będzie otoczone drewnianymi palami i fosą. Prowadzić do niego będą trzy kładki.

- Dzięki badaniom będzie można odtworzyć gród, przynajmniej w zbliżonej formie do tego, co było kiedyś - nie ma wątpliwości Dariusz Krasnodębski.

Archeolodzy mają już na swoim koncie pierwsze znaleziska. To fragmenty ceramiki i zwierzęcych kości. - Mieszkańcy zapewne jedli kaszę, groch, proso. A znaleziona kość pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy jedli domowe świnki czy dziczyznę - mówi Dariusz Krasnodębski.

Milewszczyzna to nie jedyny średniowieczny obiekt w gminie. Gród istniał też w pobliskiej Aulakowszczyźnie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny