Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzywojenny Białystok miał swój klimat

Alicja Zielińska [email protected]
Uroczystości przed  płytą Nieznanego Żołnierza. Prezydent  Bolesław Szymański i Jadwiga Klimkiewiczówna, właścicielka pierwszej księgarni.
Uroczystości przed płytą Nieznanego Żołnierza. Prezydent Bolesław Szymański i Jadwiga Klimkiewiczówna, właścicielka pierwszej księgarni.
Nie zgadzam się z opinią, że Białystok niegdyś był brzydki, bez wyrazu, czy wręcz przypominał zacofaną większą wieś, jak nieprzyjaźnie nasze miasto określali przyjezdni. Przeczą temu fotografie - mówi Tadeusz Chańko i pokazuje swoje zasoby zgromadzone w albumach. - Na zdjęciach z okresu międzywojennego widzimy, że tętniło życie, budowano domy, odbywały się liczne imprezy kulturalne, sportowe. A białostoczanie chodzili elegancko i modnie ubrani, nie ustępując w niczym szykownym warszawiakom.

Powracamy do zbiorów Tadeusza Chańki, który od ponad 30 lat pasjonuje się historią Białegostoku i gromadzi związane z nią pamiątki. Przed tygodniem prezentowaliśmy pocztówki z czasów carskich. Dziś zdjęcia z okresu późniejszego i z lat międzywojennych, gdy Polska odzyskała niepodległość.

Warto przywołać tę atmosferę. Kwitnie życie kulturalne, odbywa się wiele imprez. Goście z Włoch uczestniczą w uroczystości nadania imienia 42 pułku piechoty. Obecni są rajcy miejscy, dyplomaci i licznie przybyli białostoczanie. Przed kościołem św. Rocha jego budowniczowie z księdzem Abramowiczem - sylwetki tak wyraźne, że może ktoś rozpozna swoich bliskich. A na ulicy Zielonej (obecna Zamenhofa), proszę, powstaje kanalizacja. Jest rok 1920. Mieszkańcy z radością oczekiwali na te zmiany, wylewanie nieczystości wprost na ulicę na pewno utrudniało życie i szpeciło wygląd ulicy, tym bardziej , że było to prawie centrum.

W tymże samym czasie, na kolejnej fotografii uczniowie gimnazjum króla Zygmunta Augusta - wyglądają bardzo dorosło, co nam dziś może się wydawać dziwne. Ale to dlatego, że i rzeczywiście byli starsi, bo później zaczęli naukę, na przeszkodzie stanęła bowiem wojna, jeszcze niedawno walczyli z bolszewikami o wolną Polskę. A jakie eleganckie towarzystwo spaceruje po parku.

- Piękne są te fotografie - mówi Tadeusz Chańko. Swoje zainteresowanie starym Białymstokiem tłumaczy prosto. Chciał się dowiedzieć jak wyglądało nasze miasto przed laty, jak żyli ludzie. - Pamiętam, że już w dzieciństwie zastanawiałem się, dlaczego stare budynki mają taką piękną architekturą, a te stawiane po wojnie są zupełnie bez wyrazu, typowe klocki - przyznaje. - Fascynowała mnie kamienica przy ul. Sienkiewicza, stojąca niedaleko mego bloku, gdzie mieści się obecnie szkoła teatralna. Patrzyłem z podziwem na bogatą ornamentykę, a powstała ona pod koniec XIX wieku.

Pewnie, że były dzielnice, jak Chanajki, brzydkie i zaniedbane, ale budynki w centrum piękne były: styl architektoniczny wypracowany w każdym szczególe, fasady, kolumny, a domy drewniane, o których z taką pogardą się dziś mówi - wspaniale wyrzeźbione, ozdobione okna, belki.

Wiele z nich zostało rozebranych, zburzonych wskutek wojen, czy z powodów politycznych, jak chociażby hotel Ritz. Był wizytówką miasta, miejscem spotkań elity, polityków, tu się zatrzymywały gwiazdy estrady z kraju i zagranicy przybywające do nas z występami.
Ritz stał na rogu Kilińskiego, obok obecnego pomnika Armii Krajowej. Został zniszczony przez hitlerowców, mury jednak ocalały i zachowały się do lat pięćdziesiątych. Ale władze peerelowskie uważały hotel za symbol kapitalizmu, nie pasował do ustroju i postanowiły go zburzyć. Podłożono ładunki wybuchowe, zdetonowano i nie pozostał po nim ślad. Rodzice opowiadali, że jak hotel wysadzono w powietrze, to drżały szyby w kościele farnym, taki był huk. Szkoda. Iluż to starszych białostoczan z sentymentem opowiada o Ritzu. Można go było odbudować - przytakuje pan Tadeusz. - Wiele się w Białymstoku zmieniło. Miasto wypiękniało, to nie ulega wątpliwości, ale trzeba też cenić historię i to co zostało. To ostatnia chwila, by ocalić te pamiątki od zapomnienia .

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny