Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świetlice socjoterapeutyczne walczą z czasem (wideo)

Aneta Boruch [email protected]
Andrzej Zgiet
Zostało tylko kilka miesięcy na dostosowanie placówek do zaostrzonych wymogów. Trwają intensywne remonty i przenosiny.

Jesteśmy tu, bo chcemy pomóc innym z potrzeby serca - mówiła Dominika Kozakiewicz z firmy Marsh&McLennan Companies. - Aby dzieci miały gdzie spędzać czas i odrabiać lekcje.
Grupa pracowników tej firmy w weekend remontowała lokal przy ulicy Pietkiewicza 2c. Trzeba było przestawić niektóre ściany, pomalować. Potrzebne jest też zaplecze kuchenne. Tu przeniesie się dotychczasowa placówka Eleosu z ulicy Dubois.

- Z końcem czerwca zostanie ona zamknięta, ponieważ nie spełnia nowych wymogów - przyznaje Marta Chomaniuk, koordynatorka świetlic socjoterapeutycznych Eleos. - Znajduje się w piwnicy i nie ma możliwości dostosowania jej do nowych przepisów.

Do świetlicy przy Pietkiewicza dzieci będą mogły przychodzić od września. Znajdzie się tu miejsce dla około 15 podopiecznych. Cztery inne świetlice Eleosu mają już pozwolenia na dalsze funkcjonowanie po przeprowadzeniu niezbędnych prac.

Świetlice socjoterapeutyczne mają czas do końca roku na dostosowanie się do zmienionych wymogów, dotyczących np. określonej wysokości pomieszczeń czy wentylacji. Ale nie wszędzie da się to zrobić. Dlatego niektóre znikną lub przeniosą się w inne miejsca.

W Białymstoku działają 24 świetlice. Osiem placówek osiągnęło już wymagane standardy i zezwolenia na funkcjonowanie zgodnie z nowymi przepisami. Pozostałe świetlice są w trakcie dostosowywania się do obowiązujących wymogów.

Magistrat ma zarezerwowane na to pieniądze - 700 tys. zł. Na razie urzędnicy rozdysponowali 281 tys. zł.

Wspierają ponad 570 dzieci

Świetlice socjoterapeutyczne to miejsca, gdzie dzieci ze środowisk z problemami znajdują opiekę, zabawę, wsparcie w nauce czy terapii, a nawet dostają posiłki. Obecnie obejmują opieką w sumie 574 młodych białostoczan. Oficjalnie noszą nazwę placówek wsparcia dziennego. Działają przy parafiach lub są prowadzone przez organizacje pozarządowe. I wszystkie muszą dostosować się do nowych norm przeciwpożarowych i sanitarnych. Pomieszczenia muszą mieć odpowiednią wysokość, świetlica musi być wyposażona w podwójne łazienki, wyjścia ewakuacyjne czy drzwi odpowiedniej szerokości. Placówki muszą zostać dostosowane do końca roku. W przeciwnym razie zostaną zamknięte. O tych problemach piszemy już od dwóch lat. W tej sprawie lobbowała Koalicja Świetlic Środowiskowych, a także Rzecznik Praw Dziecka.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny