MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polbud w likwidacji. Ponad 200 osób straciło pracę

Andrzej Zdanowicz [email protected]
W Białymstoku za opóźnienia przy budowie Parku Naukowo-Technologicznego naliczono Polbudowi karę. Wraz z odsetkami  to około 18 milionów złotych.
W Białymstoku za opóźnienia przy budowie Parku Naukowo-Technologicznego naliczono Polbudowi karę. Wraz z odsetkami to około 18 milionów złotych. Andrzej Zgiet
Pracownicy zaległe pensje dostaną z funduszu świadczeń gwarantowanych. Bielski urząd pracy uruchomił już pomoc zwalnianym. Są pieniądze na szkolenia i zakładanie firm.

- To była całkiem dobra praca, nigdy nie zdarzało się, żebyśmy nie otrzymywali wynagrodzenie na czas - mówi pan Szymon, były już pracownik Polbudu. - Zarobki też nie były złe. Ale parę miesięcy temu zaczęło się wszystko psuć.

W marcu pracownicy przestali otrzymywać pensje, stanęła produkcja. Załoga była w szoku, właściwie nikt nie wiedział co się dzieje. W końcu zaczęły się masowe zwolnienia. Niektórzy sami odchodzili z pracy.

- Złożyłem wymówienie pod koniec kwietnia, ale umowa została zerwana z winy pracodawcy - mówi pan Szymon. - Wolałem wcześniej odejść i poszukać jakiegoś innego źródła utrzymania niż przychodzić do zakładu nic nie robić i nie dostawać pieniędzy. A wypłat nie otrzymujemy od lutego.

14 maja sąd ogłosił upadłość likwidacyjną spółki Polbud. Wnioskowało o nią Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Ale nie tylko w Bydgoszczy Polbud miał problemy z zakończeniem inwestycji. W Białymstoku za opóźnienia przy budowie Parku Naukowo-Technologicznego naliczono mu karę. Wraz z odsetkami to ok. 18 mln. zł. Spółka budowała też białostockie centrum onkologii, ale teraz urząd marszałkowski szuka innego wykonawcy.
W Polbudzie pracowało ponad 200 osób z czego 80 to mieszkańcy naszego powiatu. Wszyscy stracili już pracę. Pomoc zwolnionym zapowiada bielski urząd pracy.

-- Otrzymaliśmy od ministerstwa pracy i pomocy społecznej pół miliona złotych dotacji celowej - mówi Beata Dawidziuk dyrektor powiatowego urzędu pracy. - Będą one przeznaczone na dofinansowanie wyposażenia nowych miejsc pracy, zakładanie działalności gospodarczej lub szkolenia. O wsparcie te mogą ubiegać się wszyscy, ale przede wszystkim jest ona kierowana do byłych pracowników Polbudu.

Dotacja z urzędu pracy może wynosić nawet 13 tys. zł. Więcej informacji uzyskać dzwoniąc pod nr tel. 85 833 27 14 (lub z końcówkami 15, 08, 22, 23). Dyrektor PUP podkreśla, że trwa sezon budowlany, więc znaleźć prace w branży budowlanej nie jest trudno. Poza tym pracowników poszukuje też Pronar w Narwi.

- Postaram się by pracownicy otrzymali zaległe wynagrodzenia z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych - mówi Alina Sobolewska, syndyk, która zajęła się już likwidacją Polbudu. - Rozpoczęłam już inwentaryzację majątku. Stworzenie wyceny i bilansu zajmie około 3 miesięcy.

Możliwe, że przy inwentaryzacji zostaną też zatrudnieni byli pracownicy Polbudu.

Sąd ogłaszając likwidację spółki wezwał także wszystkie osoby, które mają roszczenia wobec Polbudu lub prawa do jego nieruchomości, aby zgłosiły to w ciągu trzech miesięcy od daty ogłoszenia likwidacji.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny