Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w urzędach pracy

Izabela Krzewska [email protected]
Zarejestrowałam się, żeby synek miał ubezpieczenie. Tracę nadzieję, że urząd mi pomoże z pracą - mówi Ewelina Jabłońska.
Zarejestrowałam się, żeby synek miał ubezpieczenie. Tracę nadzieję, że urząd mi pomoże z pracą - mówi Ewelina Jabłońska. A. Zgiet
Profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych, indywidualny doradca - wszystko to ma podnieść efektywność pośredniaków.

Jestem zarejestrowana jako bezrobotna już od półtora roku. Żadnej oferty. Gdyby nie to, że daje mi ubezpieczenie zdrowotne, ten urząd pracy w ogóle nie byłby potrzebny - mówi rozgoryczona Ewelina Jabłońska, 25-latka z Białegostoku.

Młoda mama wcześniej pracowała na umowę zlecenie w sklepie z odzieżą, w hipermarkecie. Czasem w ogóle bez umowy. Po urodzeniu synka Grzesia zarejestrowała się w pośredniaku.

- Skorzystałam ze szkolenia dla barmanów i kelnerów. Szukam pracy w internecie. Ale ciężko coś znaleźć - dodaje.

Według ostatnich danych w PUP Białystok zarejestrowanych jest 25 625 osób z czego 17 024 z Białegostoku. Stopa bezrobocia w powiecie białostockim nadal należy do jednej z najwyższych w regionie i wynosi 18,8 proc.

Właśnie wchodzi w życie nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która ma poprawić sytuację. Bezrobotni wciąż mogą skorzystać z dotacji na założenie własnej działalności, stażu, wyposażenia, doposażenia stanowiska pracy. Nowe przepisy dają jednak urzędom dodatkowe narzędzia, które mają skutecznie wspierać zatrudnienie. Bony stażowe, bon na zasiedlenie, bon szkoleniowy, granty na telepracę czy pożyczki z Funduszu Pracy na utworzenie stanowiska pracy - to tylko kilka z nich. Specjalne programy przewidziano również dla osób młodych do 30. roku życia i po 50. roku życia. Podstawowy instrument reformy to profilowanie.

- Niezwłocznie po rejestracji osobie bezrobotnej zostanie ustalony jeden z trzech profili pomocy, do których są przypisane określone formy pomocy - mówi Jolanta Tulkis z Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.

To czeka tych, którzy już dzisiaj przyjdą do pośredniaka. Bezrobotni zostaną podzieleni na trzy grupy. W pierwszej znajdą się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy, a jedynie przedstawienia ofert pracy. W grupie drugiej - wymagający wsparcia w postaci szkoleń czy staży. W trzeciej - bezrobotni oddaleni od rynku pracy, zagrożeni między innymi wykluczeniem społecznym. Każdy bezrobotny zarejestrowany w urzędzie będzie od początku prowadzony przez tego samego doradcę klienta.

Ustawa zakłada też premiowanie urzędników za osiągane efekty. Jest nadzieja, że bezrobotni będą skuteczniej obsługiwani w urzędach pracy.

Nowe rozwiązania podobają się ekspertom.

- Te zmiany były potrzebne - uważa prof. Henryk Wnorowski, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania na UwB. - Rozwiązanie problemu bezrobocia nie zależy jednak tylko od organizacji służb zatrudnienia, ale również koniunktury i liczby miejsc pracy.

Reforma będzie wprowadzana na bieżąco, z chwilą otrzymania pieniędzy z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na realizację poszczególnych zadań. Od przyszłego roku usługi aktywizacji osób bezrobotnych mają być zlecane agencjom zatrudnienia.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny