Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plebiscyt na najlepszego radnego powiatowego

Izabela Krzewska [email protected]
Oni głosują nad uchwałami, Ty możesz zagłosować na nich. Macie na to dwa tygodnie.
Oni głosują nad uchwałami, Ty możesz zagłosować na nich. Macie na to dwa tygodnie. W. Wojtkielewicz
Jesienią czekają nas wybory samorządowe. Już teraz możecie ocenić swych radnych powiatowych.

Tym samym rozpoczynamy kolejny etap plebiscytu "Mała Ojczyzna - Duża Sprawa". Właśnie rusza głosowanie. Zanim zdecydujecie, kogo warto poprzeć w konkursie, chcemy pomóc dokonać Wam wyboru. Jakie obowiązki mają radni powiatowi?

Dobry, bo zaangażowany

Kompetencje rady gminy odnoszą się do spraw najbliższych mieszkańcom. Rada powiatu - realizuje zadania ponadgminne.

Jej członkowie uchwalają bowiem budżet powiatu, podejmują uchwały w sprawach wysokości podatków i opłat. Do ich zadań należy uchwalanie powiatowego programu zapobiegania przestępczości, ochrony bezpieczeństwa obywateli, programu przeciwdziałania bezrobociu oraz aktywizacji lokalnego rynku pracy. Mają więc wpływ na każdą sferę życia obywateli. Od oceny stanu bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zabezpieczenia przeciwpowodziowego powiatu po uchwalanie zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów.

- W polskim systemie prawnym radni nie są związani instrukcjami wyborców. Od radnych możemy oczekiwać zaangażowania, kontaktów z wyborcami - podkreśla dr Artur Modrzejewski, z Katedry Prawa Administracyjnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. - Jako mieszkańcy nie możemy jednak odwołać radnego za to, że nie realizuje obietnic wyborczych.

Ocenić nikt nie zabroni

Ale możecie pokazać, z pracy których radnych jesteście zadowoleni, motywując ich do dalszego wysiłku na rzecz naszej "małej ojczyzny". Czy sumiennie wykonują swoje obowiązki? Czy za ich kadencji jakość życia mieszkańców poprawiła się? Oceń, głosując w naszym plebiscycie.

Do zakresu działania rady powiatu należy też stanowienie aktów prawa miejscowego, wybór i odwołanie zarządu oraz ustalanie wynagrodzenia jego przewodniczącego. Radni tego szczebla powołują i odwołują (na wniosek starosty), skarbnika powiatu. To on jest głównym księgowym budżetu powiatu.

Podejmują też uchwały w sprawach majątkowych powiatu dotyczących np. zasad nabywania, zbywania nieruchomości oraz ich wydzierżawiania, emitowania obligacji oraz określania zasad ich zbywania, zaciągania długoterminowych pożyczek i kredytów. Tworzą i likwidują jednostki organizacyjne.

Zasady głosowania

Co należy zrobić, aby oddać swój głos w plebiscycie na najlepszego radnego powiatowego?

- Znajdź imię i nazwisko wybranego samorządowca oraz przypisany mu numer do głosowania - pełna lista dostępna jest w linkach do konkretnych powiatów.

- W treści SMS-a wpisz najpierw prefix (zależy od powiatu), a po kropce numer kandydata z listy, na którego chcesz oddać swój głos. Dla przykładu, dla radnego z powiatu augustowskiego prawidłowo wysłany numer to: aug.00., z powiatu kolneńskiego: kol.00.

- SMS-a wyślij pod numer 72069. Koszt wiadomości to 2,46 (w tym VAT). Liczba wysłanych SMS-ów z jednego numeru telefonu jest nieograniczona.

Dzięki naszej akcji możecie rozliczyć radnych powiatowych z ich pracy. Który z samorządowców szczególnie zasługuje na pochwałę? Głosujcie! Czasu jest niewiele. Ten etap konkursu potrwa do 4 czerwca.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna