Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ul. Kalinowskiego. Pikniki w parku tak, ale nie na kirkucie

(art)
Park zaznaczony jest kolorem żółtym, istniejacy skwer im. St. Moniuszki zaznaczono czerwonym szrafem. Były cmentarz był w granicach oznaczonych czerwona linia, zatem jest wystarczająca ilość miejsca, które można przeznaczyć na cele rekreacji bez naruszania powagi miejsca - mówi Andrzej Meyer.
Park zaznaczony jest kolorem żółtym, istniejacy skwer im. St. Moniuszki zaznaczono czerwonym szrafem. Były cmentarz był w granicach oznaczonych czerwona linia, zatem jest wystarczająca ilość miejsca, które można przeznaczyć na cele rekreacji bez naruszania powagi miejsca - mówi Andrzej Meyer. Andrzej Meyer
Nekropolia nie zajmowała całego Parku Centralnego w Białymstoku

- Nie cały dzisiejszy park był niegdyś cmentarzem. Chodzi mniej więcej o jedną trzecią terenu od strony Pomnika Bohaterów Białostocczycny. Dziś jest tam m.in. plac zabaw. I w tym miejscu mieszkańcy mogą jak najbardziej robić pikniki - mówi Andrzej Meyer, wiceprezydent Białegostoku.

To jego reakcja na naszą publikację: PO chce zamienić Park Centralny w miejsce na pikniki (zdjęcia, wideo)

Napisaliśmy, że radni PO proponują, by Park Centralny (przy ul. Kalinowskiego) nazwać Parkiem 4 Czerwca - na cześć 25. rocznicy wyborów 1989 roku. Włodzimierz Kusak, przewodniczący rady miejskiej zapraszał mieszkańców, by urządzali tu pikniki. A Park Centralny powstał w miejscu cmentarza żydowskiego, który istniał tu do 1941 roku. Zaproszenie na pikniki oburzyło Lucy Lisowską, prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael. - Pod ziemią są ludzkie szczątki - mówiła.

Wcześniejsze plany miasta mówią o tym, że w parku powinno powstać lapidarium, które upamiętni dawną nekropolię.

- W ramach rewitalizacji będziemy chcieli upamiętnić fakt, że w tym miejscu był cmentarz. Zrobimy to w porozumieniu z przedstawicielami gminy żydowskiej - podkreśla Andrzej Meyer.

Radni PO chcą, by projekt uchwały o nowej nazwie parku stanął na sesji rady miasta 26 maja.
4 czerwca 1989 roku odbyły się w naszym kraju częściowo wolne wybory. Zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej. Jej kandydaci zdobyli wszystkie mandaty przeznaczone dla bezpartyjnych, a także 99 proc. miejsc w Senacie.

Władze szykują obchody rocznicy. Nie zdradzają szczegółów. Urząd miejski szuka ludzi urodzonych 4 czerwca 1989 roku. Zgłoszenia przyjmuje pod adresem: [email protected].

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny