Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michałowo. Ruszył plebiscyt "Mała Ojczyzna - Duża Sprawa"

Julita Januszkiewicz [email protected] tel. 85 748 95 18
To okazja, by podsumować mijającą kadencję w samorządach, ocenić, który radny jest skuteczny. Dziś przedstawiamy gminę Michałowo.

Michałowo leży na terenie powiatu białostockiego, a samo miasto położone jest 36 km na wschód od Białegostoku Od granicy z Białorusią dzieli je zaledwie 30 kilometrów.
Michałowo prawa miejskie uzyskało 1 stycznia 2009 roku. Ten rok jest więc okazją do świętowania jubileuszu pięciolecia.

Ten czas został wykorzystany bardzo pracowicie. To co przede wszystkim wyróżnia gminę na tle innych samorządów to zniesienie podatków od nieruchomości. Jest to precedens w całym województwie podlaskim, a także w kraju.

Od stycznia mieszkańcy są bowiem zwolnieni z takich opłat. Do tej pory poprosiło o to 2 tys. gospodarstw.

Władze gminy podjęły taką uchwałę, gdyż chciały przyciągnąć nowych mieszkańców. I udało się. Są już pierwsze pozytywne jej efekty.

Michałowscy urzędnicy obserwują wzrost zainteresowania gminnymi działkami. Pojawiają się też nowe meldunki.

Od początku tego roku w Michałowie zameldowało się bowiem 70 osób. To dwa razy więcej niż w tym samym czasie w 2013 roku. W Michałowie chcą mieszkać ludzie z Białegostoku oraz okolicznych gmin, ale także z Warszawy, Włocławka, Augustowa, Dziadkowic, a nawet z Rudy Śląskiej.

Ale gmina zamierza przyciągnąć jeszcze więcej mieszkańców. W maju w Białymstoku i sąsiednich gminach rozpocznie się kampania promocyjna "Zamieszkaj w Michałowie". Miasteczko zmieni też plany zagospodarowania przestrzennego. Pod zabudowę mieszkaniową przeznaczy więcej terenów.

Niewątpliwie, w regionie Michałowo jest przykładem radzącego sobie samorządu. Pod tym względem, dzieje się tutaj dużo.

W ciągu ostatnich lat poprawiono stan dróg i ulic, a także wybudowano sieć kanalizacyjną i dwie oczyszczalnie ścieków. Powstały tu też nowoczesna kryta pływalnia, zewnętrzna siłownia i skatepark oraz zalew i amfiteatr. Michałowo może się pochwalić nową biblioteką i posterunkiem policji, a także wyremontowanym ośrodkiem zdrowia oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury. Jedną z najważniejszych inwestycji była też budowa od podstaw ratusza.

Sporo inwestycji zrealizowano dzięki wsparciu z Unii Europejskiej. Gmina w unijnej perspektywie 2007-2013 pozyskała ponad 20 mln zł.

W tym roku za unijne dofinansowanie zostanie zmodernizowana plaża w Bondarach nad zalewem w Siemianówce oraz rozbudowana infrastruktura Centrum Produktu Lokalnego w Sokolu.
W planach jest też utworzenie podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która przyciągnie inwestorów.

W Michałowie jak w każdym innymi samorządzie, nie brakuje problemów.
Warto wspomnieć o konflikcie o budowę Biedronki w mieście. Nie zgadzali się na to lokalni przedsiębiorcy. Twierdzili, że gdy powstanie market, ich sklepy upadną, a oni stracą dochody. Popierali ich radni. Protest jednak nie przyniósł skutku, bo Biedronka i tak powstała.

Niestety, władze Michałowa nie mogą się porozumieć ze starostwem, chociażby w sprawie połączenia gimnazjum z powiatowym Zespołem Szkół. Burmistrz Marek Nazarko uważa, że podniosłoby to jakość nauczania. Pomysłu nie popiera jednak starostwo powiatu białostockiego, które prowadzi michałowski Zespół Szkół.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny