Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal cerkiewnego dzwonienia zakończony. Wyniki

Julita Januszkiewicz [email protected] tel. 85 748 95 18
Kocham dzwonienie. Staram się wydobyć z tych instrumentów najpiękniejsze dźwięki – mówił Mariusz Wróblewski, dzwonnik z Białegostoku. Wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Cerkiewnego Dzwonienia. Odbył się on w weekend w Supraślu
Kocham dzwonienie. Staram się wydobyć z tych instrumentów najpiękniejsze dźwięki – mówił Mariusz Wróblewski, dzwonnik z Białegostoku. Wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Cerkiewnego Dzwonienia. Odbył się on w weekend w Supraślu Wojciech Wojtkielewicz
Nie było łatwo wyłonić zwycięzcę - oceniła Krystyna Stawecka, kierowniczka Muzeum Ikon, które zorganizowało przegląd. Główną nagrodę w kategorii krajowej otrzymał Paweł Pawluczuk, dzwonnik z Hajnówki, zaś w kategorii międzynarodowej Mikołaj Abramow z Moskwy.

Paweł Pawluczuk na co dzień jest dzwonnikiem w Soborze św. Trójcy w Hajnówce.

- Od kiedy usłyszałam po raz pierwszy w życiu dźwięk cerkiewnego dzwonu, dzwonienie stało się dla mnie życiową pasją. Gram dokładnie to, co czuję w sercu - przekonywał Paweł.

- Kocham dzwonienie. Staram się wydobyć z tych instrumentów najpiękniejsze dźwięki. Dzięki temu mogę wychwalać Pana - mówił Michał Wróblewski, uczeń klasy II w XIV białostockim LO.

W weekend obaj zaprezentowali swoje umiejętności podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Cerkiewnego Dzwonienia. Przewodzi mu hasło "Obwieszcza, wychwala, nawołuje".

Przegląd odbył się tradycyjnie - tydzień po Świętach Wielkanocnych.

To jedyna taka impreza w kraju.

- Jej celem jest przede wszystkim kultywowanie ginącej w Polsce, a unikatowej twórczości cerkiewnego dzwonienia - zapewniała Krystyna Stawecka, kierowniczka Muzeum Ikon w Supraślu, który jest organizatorem festiwalu.

Jak mówił Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla, festiwal promuje miasto i podkreśla radość Zmartwychwstania Chrystusa.

- Jest to pewien prestiż dla nas - chwalił Radosław Dobrowolski.
Tegoroczna edycja różniła się od poprzednich. Po raz pierwszy konkursowe przesłuchania zostały przeprowadzone w dwóch kategoriach: krajowej i międzynarodowej. Do każdej części zakwalifikowano dziesięciu uczestników.

Przesłuchania konkursowe odbyły się w sobotę. Uczestniczyli w nich doświadczeni muzycy, którzy dzwonią w swoich parafiach. Można było posłuchać kompozycji mężczyzn oraz kobiet.

Jury brało pod uwagę technikę wykonania, brzmienie dźwięku oraz wrażenia artystyczne.

- Nie było łatwo wyłonić zwycięzcę. Poziom festiwalu z roku na rok wzrasta - oceniła Krystyna Stawecka.

A dzwonić trzeba umieć. Najważniejsze jest poruszanie nie całego kielicha, a jedynie serca tego instrumentu.

- Trzeba mieć poczucie rytmu. Warto wiedzieć kiedy i jak go wybijać - mówił Paweł Pawluczuk.

- Dzwon w cerkwi jest bardzo ważnym instrumentem. Pełni on funkcję liturgiczną. Najważniejszym naszym zadaniem jest wezwanie ludzi na nabożeństwo - dodał Michał Wróblewski.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny