Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski Siejbit, czyli Siewca

(azda)
W filmie „Siewca” możemy zobaczyć mnóstwo zapomnianych już  obrzędów ludowych
W filmie „Siewca” możemy zobaczyć mnóstwo zapomnianych już obrzędów ludowych
Już sam tytuł filmu Jerzego Kaliny skłania już do refleksji. Biblijny Siewca - Chrystus sieje słowo, i gdy te pada na podatny grunt, wydaje plon. Przypowieść tę Jerzy Kalina odnosi do działalności Doroteusza Fionika, twórcy skansenu w Bielsku Podlaskim i badacza tradycji i kultury białoruskiej na podlaskiej wsi.

Porównanie to jest dość ciekawe. Fionik od wielu lat poświęca się pasji etnografa. Swym zainteresowaniem zaraził także młodych mieszkańców Bielska i okolic, którzy towarzysza mu w poszukiwaniu i odtwarzaniu dawnych tradycji.

Pozornie można odnieść wrażenie, że dawna białoruska wieś, to swego rodzaju utracony raj. Jednak obraz nie ogranicza się jedynie do ukazania kolorowych ludowych strojów, czy melodyjnych białoruskich pieśni. W ujęciach kamery widać także biedę, jaka można spotkać na podlaskiej wsi oraz patologie, jakie z niej się wywodzą. Pieśni niegdyś śpiewane przez młodzież na polach były tłem do ich ciężkiej pracy i trudnego losu. Starsze kobiety wspominają wielkanocne kolędowanie, ale także, to że wielokrotnie musiały uciekać z własnego domu przed mężem.

Bieżeństwo (ucieczka ludności prawosławnej na wschód), która była udziałem rodziny Fionika, to historia wielu prawosławnych rodzin z Podlasia. To właśnie takie tragiczne zwroty historii dopuściły do zatarcia się tradycji. Swoje zrobił też postęp. W szybko goniącym świecie nie ma miejsca na refleksję, tradycje, wiarę, starość. Ale czy na pewno?

Z filmu bije jednak dużo optymizmu. Raj nie wydaje się całkiem utracony. Pasja, którą Fionik sieje trafia na podatny grunt. Młodzież, która skupiła się wokół niego bardzo chętnie uczestniczy w kolędowaniu, rekonstrukcjach dawnych zwyczajów weselnych. Razem z nim stara się powracać do przeszłości.

Rozmawiając ze starszymi ludźmi poznają też pewne odwieczne zasady, które rządzą nie tylko przyrodą , ale i samym człowiekiem. Bo przecież tak samo jak ziarno kiełkuje i wydaje plon w postaci zboża, tak i człowiek rodzi się, dojrzewa, rozwija i przekazuje swe dokonania potomnym.
Film ten powinni obejrzeć nie tyle podlascy Białorusini, a raczej ci, którzy zastanawiają się nad tym kim są i dokąd zmierzają.

Najbliższe projekcje: 4 maja - dom kultury w Bielsku Podlaskim, 5 maja - kino Forum Białystok.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny