Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2014: Matematyka - odpowiedzi, arkusz, test CKE

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Angelika Kłoczko (pierwsza z lewej), Maciej Frąś i Natalia Czerska pierwszy dzień testów mają za sobą. – Nie było tak trudno – oceniają.
Angelika Kłoczko (pierwsza z lewej), Maciej Frąś i Natalia Czerska pierwszy dzień testów mają za sobą. – Nie było tak trudno – oceniają. Andrzej Zgiet
Test gimnazjalny 2014. Dziś matematyka. Sprawdź, odpowiedzi, prześledź arkusz pytań CKE.

Wczoraj młodzież musiała wykazać się wiedzą z przedmiotów humanistycznych, dziś będzie rozwiązywać testy matematyczno-przyrodnicze. Trwa trzydniowy egzaminacyjny maraton, kończący naukę w gimnazjach. Ostatni test - z języka obcego - w piątek.

- Ja w ogóle nie stresowałam się tym dniem - zapewniała Natalia Czerska, uczennica białostockiego PG 3. - To po prostu sprawdzenie tego, czego się nauczyłam i co zapamiętałam z tych trzech lat nauki. I na razie jestem pozytywnie zaskoczona, bo polecenia były dość łatwe.

- Parę rzeczy można było po prostu wyczytać z tekstów źródłowych, jeśli się je uważnie przeglądało - dodawała tuż po wyjściu z sali egzaminacyjnej jej koleżanka Angelika Kłoczko.

Wczoraj rozpoczął się egzamin gimnazjalny, który potrwa do piątku. Składa się z trzech części. W pierwszym dniu uczniowie mieli za zadanie wykazać się wiedzą i umiejętnościami z przedmiotów humanistycznych. Walki gladiatorów, państwo krzyżackie, genealogia Jagiellonów, powstanie Chmielnickiego, strajk szkolny we Wrześni - takich m.in. tematów dotyczyły zadania w teście z historii i wiedzy o społeczeństwie.

W części z języka polskiego gimnazjaliści mieli do rozwiązania 22 zadania. Odnosiły się one m.in. do fragmentu "Hebanu" Ryszarda Kapuścińskiego. Uczniowie pisali także rozprawkę na temat "Ciekawość - ułatwia czy utrudnia życie?", ilustrując ją przykładami z literatury.

Dziś - matematyka. Zobacz: EGZAMIN GIMNAZJALNY 2014 MATEMATYKA ODPOWIEDZI [ARKUSZE]

Egzamin gimnazjalny bywa nazywany małą maturą, bo od jego wyniku zależy, czy uczeń dostanie się do wymarzonej szkoły średniej. Ci, którym udało się zdobyć tytuł laureata w jakimś konkursie przedmiotowym, mają już taką gwarancję. Dla pozostałych kwietniowy maraton gimnazjalny to mimo wszystko stres.

- Myślę, że dobrze mi poszło - oceniał Maciej Frąś z PG 3. - Choć oczywiście pierwszego dnia wszyscy trochę się denerwowaliśmy, bo jednak była niepewność, jak to wszystko będzie wyglądać.
Szkoły starały się przede wszystkim dobrze przygotować młodzież do tej serii testów, kończących naukę w gimnazjum. Praktycznie od pierwszej klasy odbywają się próbne egzaminy. Poza powtórzeniami na lekcjach organizowane są też dodatkowe konsultacje, na których można utrwalić materiał.

Większość szkół przed rozpoczęciem egzaminu przypominała młodzieży zasady z nim związane - jakie pomoce można mieć przy sobie, jak kodować prace. A przede wszystkim, by pamiętać o wyznaczonym czasie pisania.

Białostockie PG3 poszło nawet krok dalej.

- W tym roku nasi uczniowie mogli brać udział w zajęciach, które miały nauczyć ich, jak radzić sobie ze stresem - mówi Alicja Witkowska, dyrektorka szkoły. - Chcieliśmy w ten sposób pomóc im przygotować się do egzaminu także od strony psychicznej.

Dziś gimnazjalistów czekają kolejne egzaminy: test z przedmiotów przyrodniczych oraz rozwiązywanie zadań z matematyki.

Tu znajdziesz odpowiedzi: EGZAMIN GIMNAZJALNY 2014: Odpowiedzi i arkusze pytań [testy] z matematyki w serwisie EDUKACJA

Trzeci i ostatni dzień egzaminów to testy z języka obcego.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny