Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowa dieta na wiosnę

Krystyna Kościewicz
Agata Wojtkowska podczas wykładu na temat zdrowej diety, zorganizowanego przez hajnowski oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
Agata Wojtkowska podczas wykładu na temat zdrowej diety, zorganizowanego przez hajnowski oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Krystyna Kościewicz
Zdrowo się odżywiamy nie tylko po to, żeby dobrze wyglądać, ale żeby chronić się przed chorobami. Z nadwagi często wynikają groźne choroby, w tym także nowotwory.

O zdrowej diecie opowiadała Agata Wojtkowska, dietetyk z firmy "Oleofarm" z Wrocławia. Wykład zorganizował hajnowski oddział Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Najważniejsze jest zrównoważone żywienie, czyli dieta, która będzie uwzględniała wszystkie składniki pokarmowe - białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, sole mineralne.

Od lat znamy piramidę zdrowego żywienia, czyli model zalecanych produktów spożywczych. Nowszą wersją piramidy zdrowego żywienia jest talerz zdrowego odżywiania. - Znajdują się na nim pełnoziarniste zboża - tłumaczy mgr dietetyki Agata Wojtkowska. - One dostarczają dużo błonnika i są pełnowartościowe. Mamy także zdrowe białka. I to stanowi połowę tego talerza. Drugą połowę stanowią warzywa i owoce. Zawsze trzeba pamiętać, aby tę grupę produktów spożywać w większych ilościach. Niestety, w Polsce jest niskie spożycie warzyw i owoców. Dlatego musimy zwrócić uwagę na warzywa w formie surowej bądź gotowanej na parze. Poza tym talerzem mamy wodę. Powinna być wypijana w większych ilościach 1,5 - 2 litry w ciągu dnia. Woda jest jedynym płynem nawadniającym, więc powinniśmy się starać, aby jej było jak najwięcej. Także poza talerzem są zdrowe tłuszcze. Głównie oleje roślinne, które dostarczają nam kwasy omega 3, omega 6, omega 9. Poza tym talerzem mamy aktywność fizyczną. We wcześniejszej piramidzie zdrowego żywienia, aktywność fizyczna była na samym spodzie.

Wszystkie składniki powinny być w odpowiednich porcjach. Najważniejszą zasadą każdej zdrowej diety jest regularność. - Jeśli jemy regularnie, wówczas przemiana materii jest przyspieszona, wszystkie składniki na bieżąco wykorzystujemy - mówi Agata Wojtkowska. - Natomiast jeżeli przerwy między posiłkami będą dłuższe niż 3 godziny, to automatycznie będą się tworzyć zapasy tłuszczowe i przemiana materii będzie spowolniona.

Każdy, kto kiedykolwiek próbowała się odchudzać, lub przybierać na wadze, wie, że trzeba dbać o dietę i starać się być aktywnym, bo jednym z czynników otyłości, jest siedzący tryb życia. Bardzo ważne są także cukry.

- Cukry złożone znajdziemy w kaszach, makaronach, pieczywie, ziemniakach, płatkach zbożowych - wymienia Agata Wojtkowska. - Ale to też kwestia, jakie wybierzemy. Jeżeli będzie to pieczywo razowe, pełnoziarniste, to jest to produkt zdrowy, a jeżeli z samą mąką pszenną, wówczas nie jest polecane. To samo z kaszami, makaronami, ryżem. Wykluczać, bądź mocno ograniczać trzeba cukry proste. Znajdziemy je w słodyczach, konfiturach, miodzie, mleku, sokach. Te cukry bardzo szybko powodują wzrost cukru we krwi. Węglowodany nieprzyswajalne, to nic innego jak błonnik. Działa bardzo korzystnie, ponieważ nie jest trawiony, nie wchłania się. Znajduje się w razowych pieczywach, grubych kaszach, otrębach, płatkach owsianych. To są cukry jak najbardziej polecane.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny