Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michałowo. Z wizytą w Niezbudce

Anna Kopeć [email protected] tel. 85 748 95 11
Młodzież z zainteresowaniem oglądała nietypową pracownię wypełnioną ciekawymi dokumentami
Młodzież z zainteresowaniem oglądała nietypową pracownię wypełnioną ciekawymi dokumentami
Marzec w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku obchodzony był jako miesiąc nauki. Z tej okazji bibliotekarze zafundowali uczniom zajęcia o nowinkach technicznych, historii i wielokulturowości.

Z okazji miesiąca nauki w ZSOiT w Białymstoku nauczyciele bibliotekarze: Barbara Jurczewska-Ignaciuk i Margeryta Burda zorganizowały wycieczkę do Michałowa do Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii - Niezbudka. Celem wycieczki było poznanie czym jest wielokulturowość, tolerancja oraz otwartość na inną narodowość i wyznanie.

- Bo przecież Podlasie i wschodnie tereny Polski to obszar wielokulturowy od dawna - mówi bibliotekarka Barbara Jurczewska-Ignaciuk.

Uczniowie i pedagodzy odwiedzili pracownię Tomasza Wiśniewskiego - dziennikarza, kolekcjonera, filmowca, historyka, człowieka kultury i jednego z założycieli Stowarzyszenia "Szukamy Polski". Tam młodzież mogła zobaczyć stare zdjęcia, nagrania, pocztówki przedwojenne, dokumenty, znaczki pocztowe, mapy, sztychy, książki i inne przedmioty.

- Głównym kluczem do kolekcji była wielokulturowość. Wszystkich eksponatów było ponad czterdzieści tysięcy. Do przeprowadzenia przez historyczno- kulturowe zawiłości Podlasia został wykorzystany sprzęt audiowizualny oraz nowoczesne panele multimedialne - mówi Barbara Jurczewska-Ignaciuk.

W czasie prelekcji młodzież dowiedziała się wielu ciekawych rzeczy na temat historii naszego regionu oraz procesu powstawania filmu. Uczniowie obejrzeli kilka filmów. Były to projekcje ukazujące ludzi różnych kultur, zrealizowane przez młodzież i amatorów m.in. "Czerwony koszyczek", "Mandryta" i inne. Obecnie młodzież wie, że do tworzenia filmów nie jest potrzebny drogi sprzęt, a jedynie pomysł i telefon komórkowy.

- Spotkanie z panem Tomaszem Wiśniewskim okazało się bardzo owocne nie tylko pod względem historycznym, ale także pod względem kształtowania tolerancji w stosunku do innych narodowości - zauważa Barbara Jurczewska-Ignaciuk.

Nasza akcja

Po raz drugi prowadzimy kampanię społeczną promowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Chcemy również wspierać szkoły. Prezentujemy akcje społeczne czy szkolne rankingi najpopularniejszych książek. Zachęcamy dyrektorów, bibliotekarzy, nauczycieli, rodziców do dzielenia się pomysłami na promowanie czytelnictwa, ciekawymi wydarzeniami w bibliotekach, inspirujących spotkaniach z pisarzami. Materiały (teksty i zdjęcia) można wysyłać na adres [email protected].

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny