Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet w Białymstoku uruchamia Studenckie Pogotowie Lekcyjne

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
Joanna Łapińska po raz kolejny zgłosiła się do pracy w świetlicy socjoterapeutycznej Caritasu. – Pomaganie dzieciom sprawia mi olbrzymią radość – mówi nam studentka.
Joanna Łapińska po raz kolejny zgłosiła się do pracy w świetlicy socjoterapeutycznej Caritasu. – Pomaganie dzieciom sprawia mi olbrzymią radość – mówi nam studentka. Anatol Chomicz
Praca z dziećmi, wspólne odrabianie lekcje. Na tym polega Studenckie Pogotowie Lekcyjne, które znów uruchamia Uniwersytet w Białymstoku. Jeszcze tylko dzisiaj zainteresowani studenci mogą się zgłaszać.

Kilkudziesięciu chętnych już jest. Wśród nich Joanna Łapińska, studentka prawa na Uniwersytecie w Białymstoku. Wolontariuszką w świetlicy socjoterapeutycznej chce być już po raz drugi.

- Przez te dwie godziny w tygodniu nie myślę o sobie, o kolokwiach, zaliczeniach. Skupiam się tylko na dzieciach. Sprawia mi to olbrzymią radość - podkreśla studentka.

Pracę jako wolontariuszka chce też kontynuować Anna Kuźmin, studentka pedagogiki na UwB.

- W świetlicy odnajduję się znakomicie. Praca z dziećmi jest wspaniała. Nie chcę swojej przyszłości wiązać z nauczaniem w szkole, tylko właśnie z takim miejscem - podkreśla Anna Kuźmin.

A wszystko dzięki akcji Studenckie Pogotowie Lekcyjne, które już po raz trzeci uruchamia Uniwersytet w Białymstoku. Zainteresowani białostoccy studenci mają ostatnią szansę na zgłoszenie się. Jeszcze tylko dziś można wysłać podanie na adres mailowy: [email protected]

- Głównym celem naszej akcji jest pomoc w odrabianiu lekcji z podopiecznymi świetlic socjoterapeutycznych prowadzonych przez Caritas oraz Eleos. Te działają w Białegostoku, ale także w Supraślu i Wasilkowie - mówi Katarzyna Dziedzik, rzeczniczka Uniwersytetu w Białymstoku.

Przypomina, że do świetlic codziennie przychodzą dzieci i młodzież, które przy pracach domowych zwykle nie mogą liczyć na pomoc najbliższych.
- To uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. Wielu z nich wychowuje się w rodzinach dysfunkcyjnych, głównie z problemem alkoholowym, albo w rodzinach niepełnych i ubogich - podkreśla Katarzyna Dziedzik.

Pomoc studentów polega na dyżurowaniu w świetlicy raz w tygodniu (od poniedziałku do piątku), w godzinach popołudniowych, według ustalonych wcześniej grafików. Dyżury potrwają do końca semestru.

- Pomoc jest wielka, tak samo jak radość dzieci, z którymi pracują studenci. Dzięki ich pracy, indywidualnemu podejściu do danego ucznia, naszym podopiecznym udało się poprawić oceny na półrocze - mówi Bogumiła Maleszewska, rzeczniczka białostockiej Caritas.

Akcja przynosi też ogromne pożytki uczestniczącym w niej studentom. To dla nich okazja do zdobycia doświadczenia. Niesienie pomocy potrzebującym daje satysfakcję, uczy empatii i wrażliwości na los innych.

W czasie jesiennej rekrutacji do lekcyjnego pogotowia zgłosiło się ponad sto osób.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny