AWACS nad Polską. Samoloty będą podglądały Ukrainę (wideo)

Dodano: 11 marca 2014, 9:51 Autor:

Amerykański samolot E-3 Sentry oczekuje na lot w ramach systemu AWACS

Amerykański samolot E-3 Sentry oczekuje na lot w ramach systemu AWACS (fot. Diane S. Robinson, U.S. Air Force)

Samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia AWACS będą latać nad Polską i Rumunią w celu wsparcia monitorowania kryzysu na Ukrainie - poinformowały w poniedziałek źródła w NATO. Urządzenia zamontowane w samolotach głównie będą zbierały informacje dotyczące przemieszczania się rosyjskich wojsk. Każda z maszyny wyposażona jest w radar o zasięgu ok. 400 km. Oznacza to, że jeden samolot, lecąc na wysokości ponad 9 km, obserwuje obszar ok. 312 tys. km kw., czyli mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia Polski.

Samolot AWACS - Boeing E-3 Sentry

Samolot AWACS należący do NATO podczas Radom Air Show 2011

Samolot AWACS należący do NATO podczas Radom Air Show 2011 (fot. Jakub Hałun/CC 3.0)

Boeing E-3 Sentry - amerykański samolot wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej. Wykonuje misje w ramach systemu AWACS.

AWACS pojawi się na polskim niebie. NATO będzie podglądać Krym (źródlo: TVN24/x-news)

Rada Północnoatlantycka zdecydowała w poniedziałek o wykorzystaniu samolotów rozpoznania AWACS nad Polską i Rumunią w ramach starań Sojuszu mających na celu monitorowanie kryzysu na Ukrainie" - poinformował pragnący zachować anonimowość przedstawiciel NATO.

- Wszystkie loty rozpoznawcze AWACS będą odbywać się tylko nad terytorium Sojuszu - podkreślił.

Samoloty AWACS będą wykonywać loty ze swoich baz w Geilenkirchen w Niemczech oraz w Waddington w Wielkiej Brytanii.

Według przedstawiciela Sojuszu poniedziałkowa decyzja jest konsekwencją wcześniejszej decyzji NATO, która zapadła w ubiegłym tygodniu (4 marca), dotyczącej podjęcia bardziej intensywnych działań służących ocenie skutków kryzysu na Ukrainie dla bezpieczeństwa Sojuszu.

- To jedno z oczekiwań, które zgłaszaliśmy na forum NATO - powiedział o decyzji sojuszu szef BBN Stanisław Koziej. - Chodzi o to, aby wzmocnić rozpoznanie na kierunku strategicznym, na kierunku zagrożeń, aby zbierać jak najwięcej informacji, analizować je, bo to pierwszy i podstawowy warunek jakichkolwiek innych działań - dodał.

Szef MON Tomasz Siemoniak wyjaśnił, że decyzję o wysłaniu samolotów systemu wczesnego ostrzegania i kontroli AWACS (ang. Airborne Warning and Control System) leżą w kompetencji naczelnego dowódcy sojuszniczego w Europie i są zatwierdzane przez Radę Północnoatlantycką. - To są decyzje w ramach środków reagowania kryzysowego - powiedział Siemoniak.

W ubiegłym tygodniu NATO potępiło rosyjską interwencję na Krymie i wezwało Rosję do wycofania wojsk do baz. Sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen ogłosił też pełną rewizję współpracy NATO z Rosją na poziomie cywilnym i wojskowym w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

AWACS - samoloty

W Geilenkirchen stacjonują sojusznicze maszyny typu E-3A Sentry, w Waddington nowsze brytyjskie E-3D. Oba typy to zmodyfikowane Boeingi 707. E-3A są wyposażone w radar o zasięgu ok. 400 km. Oznacza to, że jeden samolot, lecąc na wysokości ponad 9 tys. m, obserwuje obszar ok. 312 tys. km kw., czyli mniej więcej tyle, ile wynosi powierzchnia Polski. W Geilenkirchen służy kilkunastu Polaków, mają oni na koncie m.in. udział w misji libijskiej w 2011 r.

Przy okazji Euro 2012, kiedy samolot E-3A brał udział w zabezpieczeniu imprezy, wojsko podawało, że jeden samolot, latający nad centrum naszego kraju, praktycznie daje kontrolę nad całością przestrzeni powietrznej, od poziomu morza lub gruntu. Dla generowanego przez radar obrazu przestrzeni powietrznej nie mają znaczenia przeszkody terenowe (jak przy naziemnych stacjach radiolokacyjnych) i krzywizna ziemi. AWACS potrafi też wykrywać okręty i statki na morzu, a nawet widzi korki na autostradach.

Samolot systemu AWACS zwykle przylatuje do Polski na ćwiczenia raz w miesiącu. E-3A bez tankowania w powietrzu potrafi latać ponad 10 godzin. Maksymalny czas misji to 23 godziny.

AWACS - co to jest?

AWACS - (ang. Airborne Warning and Control System - Lotniczy System Ostrzegania i Kontroli). W skład systemu wchodzą m.in. odpowiednio zaadaptowane samoloty dozoru radiolokacyjnego dalekiego zasięgu, przede wszystkim E-3 Sentry.

AWACS jest używany przez siły NATO, USAF (lotnictwo wojskowe USA), RAF (brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne) oraz lotnictwo Francji, Arabii Saudyjskiej i Japonii.

Czytaj więcej o:
  • AWACS
  • Krym
  • NATO
  • Ukraina
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
poranny24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 0 800 127 048

Napisz maila:

Napisz na Gadu-Gadu: 7119394

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

poranny.pl jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.poranny.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.