Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza projekt Talenty XXI wieku. Weźmie w nim udział utalentowana białostocka młodzież

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Politechnika Białostocka proponuje programy: wprowadzenie do programowania robotów mobilnych, zbudujmy własny komputer, zaprogramuj własną komórkę, modelowanie 3D.
Politechnika Białostocka proponuje programy: wprowadzenie do programowania robotów mobilnych, zbudujmy własny komputer, zaprogramuj własną komórkę, modelowanie 3D. archiwum
Około stu uzdolnionych białostockich gimnazjalistów i uczniów szkół średnich weźmie w tym roku udział w specjalnie dla nich zorganizowanych zajęciach w szkołach wyższych. Powstanie też specjalna publikacja o młodych talentach.

- Stawiamy na nauki ścisłe, bo tego potrzebuje gospodarka - mówi Bożena Krasnodębska, dyrektorka Centrum Kształcenia Ustawicznego, które koordynuje projekt. - Rozwój umiejętności informatycznych i przedsiębiorczości pozwoli łatwiej odnaleźć się na rynku pracy.

Na uczelniach zorganizowane zostaną zajęcia dla uzdolnionych uczniów. Weźmie w nich udział około 100 uczestników z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Nominują ich nauczyciele, opiekunowie, dyrektorzy szkół.

Wydział Pedagogiki i Psychologii UwB zorganizuje dla nich trening kreatywności. Politechnika Białostocka proponuje programy: wprowadzenie do programowania robotów mobilnych, zbudujmy własny komputer, zaprogramuj własną komórkę, modelowanie 3D.

W Centrum Kształcenia Ustawicznego odbędą się zajęcia z wykorzystania iPadów w życiu codziennym i do rozwijania pasji. Na Wydziale Biologiczno-Chemicznym i Fizyce UwB odbędą się warsztaty z przedmiotów przyrodniczych.

Teraz szkoły zaczynają analizować, których uczniów wytypują do udziału w tych zajęciach. III LO już ma kandydata. To Karol Waleśkiewicz. W ubiegłym roku jako pierwszoklasista został finalistą olimpiady biologicznej. W tym roku już wie, że jest w finale. Czeka jeszcze na wyniki olimpiady z chemii.

- Chciałbym dokształcać się w dziedzinie biologii i chemii - mówi Konrad Waleśkiewicz. - Takie zajęcia uzupełniłyby moją wiedzę. Myślę, że to byłoby ciekawe i rozwijające.

W ramach projektu w sierpniu ma ukazać się specjalna publikacja, poświęcona utalentowanym młodym białostoczanom.- Chodzi o tych, którzy mają już na koncie wymierne sukcesy: wysokie lokaty na olimpiadach centralnych czy nawet międzynarodowych, konstruują roboty czy inne urządzenia. - mówi prof. Janina Uszyńska-Jarmoc, zajmująca się pedagogiką kreatywności.
Ma to być wydawnictwo cykliczne. - Chcemy śledzić ich losy - mówi Bożena Krasnodębska. - Ale też przyglądać się co ma wpływ na rozwój utalentowanego dziecka, jak jest w tym rola rodziny i szkoły.

Publikacja powstanie we współpracy z Wydziałem Pedagogiki i Psychologii UwB.

O tym jak wspólnie pomagać młodym białostoczanom w rozwijaniu talentów rozmawiali w czwartek przedstawiciele białostockich szkół, uczelni i miejskich instytucji edukacyjnych. Na tę pomoc na ten rok miasto przekazało 30 tys. złotych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny