Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-Przyrodnik. Młodzież pomaga naukowcom. Obserwuje i fotografuje zwierzęta

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Za pomocą fotopułapek młodzież z dziesięciu podlaskich szkół nagrywa i fotografuje zwierzęta. Potem zebrany materiał opracuje wspólnie z naukowcami.
Za pomocą fotopułapek młodzież z dziesięciu podlaskich szkół nagrywa i fotografuje zwierzęta. Potem zebrany materiał opracuje wspólnie z naukowcami.
Najpierw założyli w lasach fotopułapki, a teraz przy ich pomocy zbierają zdjęcia i nagrania ssaków. Uczniowie z dziesięciu podlaskich szkół w małych miejscowościach pracują wspólnie z profesjonalnymi naukowcami w projekcie e-Przyrodnik.

Podobają mi się wyjazdy do lasu, poznawanie różnorodności gatunków zwierząt, utrwalonych na zdjęciach, które zrobiła fotopułapka - opowiada Kinga Holak, uczennica I LO w Łapach. - Przyroda to moja pasja i hobby. Wiążę z tym swoją przyszłość. Chciałabym zostać nauczycielką biologii.

Kinga i jej koledzy są jednymi z uczestników projektu "e-Przyrodnik: Bioróżnorodność zespołów dużych ssaków leśnych południowego Podlasia". W jego ramach przez całą jesień i zimę uczniowie z dziesięciu podlaskich szkół średnich za pomocą fotopułapek zbierali w lasach zdjęcia i nagrania ssaków.

- W ten sposób uczyliśmy się prowadzenia obserwacji zwierząt w lasach wokół Łap - opowiada Aleksandra Borowska, inna licealistka. - To frajda i satysfakcja robić coś dodatkowo poza zwykłymi lekcjami.

Materiały zebrane przez młodzież trafiły później do informatycznego systemu identyfikacji ssaków. Opracowali go badacze z Instytutu Biologii Ssaków PAN wspólnie z Wydziałem Informatyki Politechniki Białostockiej.

Nagrania z lasów będą jeszcze gromadzone w sesji wiosennej i letniej.

- Zdjęcia i nagrania posłużą jako materiał do analiz naukowych, które mają odpowiedzieć na pytanie, jaki jest skład gatunkowy i rozmieszczenie ssaków na obszarze objętym badaniami - mówi dr Tomasz Samojlik z Instytutu Biologii Ssaków w Białowieży.

- Młodzież korzysta na tym projekcie, bo zapoznaje się z metodami prowadzenia badań terenowych - mówi Renata Rodowicz-Holak, nauczycielka I LO w Łapach. - Zebrane dane wprowadzają do komputera. A przed nami jeszcze kolejne zadania: muszą nauczyć się wykorzystywania zebranych informacji pod katem naukowym: jak je opracowywać, analizować, wnioskować.

Młodzi naukowcy z naszych szkół średnich dowiedzą się tego podczas warsztatów, które zostaną dla nich zorganizowane 20 lutego w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży. Podczas kolejnych edycji programu młodzież pod kierunkiem nauczycieli ze swoich szkół i merytoryczną opieką pracowników naukowych IBS przejdzie kolejne etapy pracy naukowca.

Cały projekt zakończy się zaplanowanym na grudzień wydaniem książki, zawierającej wyniki badań, prowadzonych przez uczniów oraz prezentującej zaangażowanie każdej ze szkół. Poza tym zostanie również udostępniona interaktywna aplikacja internetowa do identyfikacji gatunków zwierząt.
Projekt e-Przyrodnik to element szerszego programu ministerstwa nauki pod nazwą Ścieżki Kopernika.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny