Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolnelektury.pl. Lektury uwolnione w internecie

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
Czytanie lektur w internecie staje się coraz bardziej popularne
Czytanie lektur w internecie staje się coraz bardziej popularne Wojciech Wojtkielewicz
Żeby przeczytać wybraną powieść lub tomik wierszy, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy wejść na stronę internetową wolnelektury.pl

Homer, Kochanowski, Bełza, Prus, Reymont, Poznańska, Brodowski, Bułhakow - to tylko kilku z kilkuset twórców, których dzieła można przeczytać za darmo w Internecie. Wystarczy odwiedzić stronę wolnelektury.pl.

- Portal ten, utworzony w 2007 roku zawiera 2347 utworów literackich i dzieł sztuki. Jest to projekt prowadzony przez fundację Nowoczesna Polska, realizowany pro publico bono, we współpracy z Biblioteką Narodową, Biblioteką Śląską oraz Biblioteką Elbląską pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich - przypomina Olga Topolewska, nauczyciel bibliotekarz z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku.

Wyszukiwanie książek, które nas interesują jest bardzo proste.

- W wyszukiwarce głównej wystarczy wpisać (do wyboru): tytuł, autor, motyw/temat, epoka, rodzaj, gatunek, cytat. Pomocne w wyszukiwaniu są również zakładki/ działy w menu głównym: Autorzy, Gatunki, Rodzaje, Epoki, Wszystkie utwory poprzez które docieramy do interesujących nas utworów - wyjaśnia Olga Topolewska.

Z portalu korzysta już coraz więcej uczniów.

- Na stronie z wolnymi lekturami przeczytałam już "Dziady" Adama Mickiewicza czy wiersze Norwida. Dla wielu uczniów taki portal to naprawdę dobre rozwiązanie - mówi Paulina, białostocka licealistka.
W dodatku znajdziemy tu nie tylko teksty literackie.

- Przy danej lekturze znajdziemy też tematy i motywy związane z wybranym dziełem. To się przyda każdemu uczniowi - dodaje Paulina.
Z kolei w zakładce motywy można naleźć setki cytatów przydatnych do rozwinięcia danego tematu: na przykład ślub, nadzieja, nałogi, matka.

- Warto zajrzeć także do działu Galeria. Znajdziemy tam pochodzące z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie obrazy, rysunki, rzeźby, fotografie. Wśród nich znane nazwiska takie jak: Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski, Tadeusz Makowski, Stanisław Wyspiański. Obrazy są powiązane z tekstami literackimi (ilustrują tekst) oraz motywami występującymi w sztuce i w literaturze. I co najważniejsze - możemy za darmo pobrać je na swój komputer - dodaje przedstawicielka CEN w Białymstoku.
Wybraną przez nas lekturę można czytać online, pobrać na swój komputer lub na czytniki e-booków albo wysłuchać.

- Udostępniając książki w formacie DAISY pomyślano o osobach słabo widzących, niewidomych oraz innych mających trudności z czytaniem - dodaje Olga Topolewska.

Przypomina, że jeżeli nie jesteśmy pewni, jakie lektury obowiązują w naszej szkole, trzeba kliknąć na zakładkę Kolekcje. Znajduje się tu uporządkowany wykazu lektur dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów.

Należy pamiętać, że w portalu nie znajdziemy najnowszych pozycji literackich, lecz utwory, do których wygasły majątkowe prawa autorskie (upłynęło minimum 70 lat od śmierci autora). Dostępne teksty znajdującą się w tzw. domenie publicznej, co jest równoznaczne z ich możliwością ich publikowania i rozpowszechniania.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny