Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziesiąta lista recenzji akcji "Czytam, bo lubię"

Redakcja

1. Patricia Leitch, JINNY Z FINMORY
Cykl książek, który w ostatnim czasie trafił w moje ręce, to "Jinny z Finmory" autorstwa Patricii Leitch. Powieść "Na ratunek Shanti" była prezentem od mamy i po jej przeczytaniu zapragnęłam poznać dalszą część przygód. Z tego powodu zakupiłam w księgarni kolejne części: "Nieujarzmiona" oraz "Letnia przygoda". Wszystkie książki z tej serii zachwyciły mnie pięknymi okładkami przedstawiającymi konie. Wizerunki tych zwierząt, podobnie jak opisana historia, sprawiły, że zakochałam się w powieściach z tego cyklu.
Główną bohaterką jest dwunastoletnia Jinny Manders. Poznajemy ją kiedy przeprowadza się z dużego angielskiego miasta Stopton do położonej w Szkocji wsi Finmory. Zmiana ta wywołuje w niej zarówno smutek z powodu pożegnania z przyjaciółmi, ale i radość spowodowaną możliwością posiadania własnego kucyka. Wkrótce jest świadkiem złego traktowania konia w cyrku. W Finmory widzi, że podczas wypadku zwierzę ucieka i od tego czasu Jinny marzy, aby je odnaleźć i oswoić. Shanti, tak dziewczyna nazwała klacz, jest jednak nieufna wobec ludzi. Z czasem między bohaterkami pojawia się niezwykła więź i czeka je wiele przygód opisanych w kolejnych częściach wspomnianej serii książek.
Historia Jinny i Shanti dostarczyła mi niezwykłych przeżyć. Przełamała ona stereotyp, że na wsi młodej osoby nie spotka nic ciekawego. Malutka miejscowość położona na odludziu okazała się miejscem pełnym niepowtarzalnych przygód. W książce zachwycają także liczne, barwne opisy i rozbudowane, niekiedy zabawne dialogi. Jest to opowieść o wspaniałej przyjaźni pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem. Autorka w osobie narratora w taki sposób przedstawiła konie, że pokochałam ich wyjątkowość, zdolność do wyrażania emocji, a także żywiołowość. Jednocześnie czytając łatwo utożsamić się z główną bohaterką, gdyż książka jest skierowana do nastolatków, jaką jest również Jinny. Uczy ona, aby nie tracić wiary w siebie oraz zachować ducha walki niezależnie od przeciwności losu. Ze swoimi pasjami i pozytywnym nastawieniem do życia Jinny może stanowić wzór dla młodych osób.
W czasach, kiedy komputery i inne nowinki technologiczne odciągają nastolatków od czytania, opowieść o Jinny i Shanti może na nowo wywołać zainteresowanie książkami. Mam nadzieję, że tak się stanie w przypadku wielu młodych osób, którym szczerze polecam cykl "Jinny z Finmory". Sama z niecierpliwością oczekuję kolejnych części z tej serii.
Magdalena Tołoczko, Szkoła Podstawowa Nr 19 w Białymstoku

2. Anna Onichimowska, NAJWYŻSZA GÓRA ŚWIATA
Anna Onichimowska jest autorką książki pt. "Najwyższa góra świata:. W książce tej opisuje smutne chwile z życia małych dzieci. Każdy rozdział opowiada inną historię. Najbardziej ze wszystkich wzruszyło mnie opowiadanie pt. "Walizka". Jego bohaterem jest sześcioletni chłopiec o imieniu Boguś. Mieszka on z dziadkiem. Jego rodzice wraz z siostrzyczką wyjechali do Ameryki. Chłopiec bardzo przeżywa to, że nie zabrali go ze sobą. Kiedy otrzymuje w prezencie urodzinowym bilet na samolot, nie chce lecieć. Uświadamia sobie, że jego prawdziwą, kochającą go osobą jest dziadek. Inne opowiadania są równie ciekawe. Dostarczają czytelnikowi wiele przeżyć i refleksji. Zachęcam do ich przeczytania.
Aleksandra Karpiuk, Szkoła Podstawowa Nr 19 w Białymstoku

3. Jaff Kinez, DZIENNIK CWANIACZKA
Ostatnio przeczytałem książkę autora Jaffa Kineza pt.: ,,Dziennik Cwaniaczka". Książka opowiada o życiu chłopca o imieniu Greg. Greg uczy się w gimnazjum. Jego najlepszym przyjacielem jest Ronley. Chłopcy mieszkają niedaleko siebie. Młodszy brat Grega- Manny-jeśli coś spsoci to zawsze zrzuca winę na starszego brata. Starszy brat ma własną kapelę rockową ,,Brudna Pielucha" i prowadzi dziennik. Kazała mu go założyć mama. Jeśli chcecie dowiedzieć się, co ciekawego zawiera ów ,,Dziennik", to zachęcam do zakupienia i przeczytania tej książki. Jest ciekawie napisana, przedstawia mnóstwo zabawnych przygód, akcja biegnie wartko, więc przy czytaniu tej lektury nie można się nudzić.
Dawid Bielawski, Szkoła Podstawowa Nr 19 w Białymstoku

4. Joanne Kathleen Rowling, HARRY POTTER I WIĘZIEŃ AZKABANU
Niedawno przeczytałam książkę pt. "Harry Potter i więzień Azkabanu" J. K. Rowling. Powieść ta opowiada o chłopcu, który nazywa się Harry Potter. W wieku jedenastu lat dowiedział się, że jest czarodziejem. Wkrótce trafił do szkoły magii i czarodziejstwa w Hogwarcie. Poznał tam swoich przyjaciół: Rona Weasleya i Hermione Granger. To trzecia część z serii "Harry Potter". W tej części Syriusz Black ucieka z więzienia dla czarodziejów Azkabanu. Wszyscy myślą, że chce zabić głównego bohatera, lecz prawda jest zupełnie inna. Nie będę zdradzać więcej szczegółów, sięgnijcie po tę książkę, jeżeli chcecie poznać historię jej bohaterów. Książka jest ciekawa i czyta się ją z zapartym tchem. Polecam.
Kinga Bogusz, Szkoła Podstawowa Nr 19 w Białymstoku

5. Hans Christian Andersen, BRZYDKIE KACZĄTKO
Niedawno przeczytałam książkę pt. "Brzydkie kaczątko". Napisał ją H. Ch. Andersen. Lektura jest bardzo ciekawa. Kiedy ją czytałam, nie było mi nudno. Opowiada ona o kaczątku, które urodziło się w innej rodzinie. Czuło się w niej źle, ponieważ różniło się od rodzeństwa. Na podwórzu także nie zostało zaakceptowane przez innych, ponieważ było brzydkie. Kaczątko długo tułało się po świecie. Spotykało różnych ludzi i zwierzęta. Nigdzie jednak nie mogło zagrzać miejsca. Aż tu pewnego dnia… Jeżeli chcecie poznać dalsze losy kaczątka, a przy okazji nauczyć się, że nie wolno oceniać nikogo po wyglądzie- to zapraszam do lektury.
Zuzanna Powichrowska, Szkoła Podstawowa Nr 19 w Białymstoku

6. Ellen Weiss, SHREK 2
Autorem książki pt. "Shrek 2" jest Ellen Weiss. Główni bohaterowie to: Shrek i Fiona. Oboje są ogrami. Akcja książki rozgrywa się w tym momencie, kiedy bohaterowie jadą do Zasiedmiogórogrodu. Tam królem i królową są rodzice Fiony. Po ich przyjeździe, Shrek i tata Fiony pokłócili się. Król w złości próbuje pozbyć się ogra, więc wynajmuje do tego celu kota w butach. Ogr okazał się jednak sprytniejszy. Pokonał kota i zaprzyjaźnił się z nim. Następnie poszedł z nowym przyjacielem do wróżki chrzestnej po eliksir. Po wielu trudach udało im się zabrać eliksir "Żyj długo i szczęśliwie". Gdy ogr go wypił, stał się człowiekiem. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie były dalsze losy Smreka, to polecam wam przeczytanie tej ciekawej książki.
Gabriela Ostapczuk, Szkoła Podstawowa Nr 19 w Białymstoku

7. Brigitte Krautgartner, KIKI I TAJEMNICA SREBRNYCH KIELICHÓW
Niedawno przeczytałam ciekawą i zaskakującą książkę pt.: "Kiki i tajemnica srebrnych kielichów". Książka opowiada o dwunastoletniej Kiki, która przyjeżdża do wujka Nicka - opata benedyktyńskiego klasztoru. Dziewczynka dowiaduje się przypadkiem o skradzionych kielichach ze skarbca. Niezwłocznie postanawia rozwiązać te zagadkę, lecz nie będzie to łatwe, bo pojawią się liczne przeszkody. Opowieść jest niezwykle interesująca, czyta się ją z zapartym tchem. Znajdziecie tez w niej wiele zabawnych i dowcipnych fragmentów. Książka została napisana przez Brigitte Krautgartner. Polecam wszystkim tą ekscytującą opowieść i zapewniam, że nie będziecie się nudzić.
Karolina Rynkowska, Szkoła Podstawowa Nr 19 w Białymstoku

8. Paweł Beręsewicz, NA PRZYKŁAD MAŁGOŚKA
Książka, którą warto przeczytać nosi tytuł "Na przykład Małgośka". Jej autorem jest Paweł Beręsewicz, twórca powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci. Książka opisuje wydarzenia z życia dziesięcioletniego chłopca, Roberta, który pierwszy raz w życiu opuszcza dom rodzinny i jedzie na obóz tenisowy. Tam poznaje nowych, bardzo różnych pod względem charakterów przyjaciół: Adidasa, Pączka, Kubę oraz tytułową Małgośkę. Książkę warto przeczytać, ponieważ jest interesująca, a momentami nawet zabawna. Znajdziemy w niej zaskakujące zwroty akcji, sportową rywalizację, dowcipne dialogi, które z pewnością rozbawią czytelnika. Zdecydowanie polecam tym, którzy chcą przyjemnie spędzić czas.
Patrycja Weremijewicz, Szkoła Podstawowa Nr 19 w Białymstoku
9. Małgorzata Musierowicz, OPIUM W ROSOLE
Ostatnio przeczytałam lekturę Małgorzaty Musierowicz pt. "Opium w rosole". To najciekawsza książka, jaką znam. Akcja rozgrywa się w Poznaniu w okresie stanu wojennego (w latach osiemdziesiątych). Poznajemy życie codzienne polskich rodzin. Aurelia Jedwabińska, przedstawiająca się jako Genowefa, lubiła przychodzić do rodziny Lewandowskich lub Borejków na tak zwane "obiadki". Tam czuła serdeczność i ciepło rodzinne, którego nie zaznała niestety w swoim domu. Matka - Ewa Jedwabińska - nie znała swojej córki i nie umiała z nią rozmawiać. Jako nauczycielka w miejskim liceum, miała też słaby kontakt ze swoimi wychowankami. Jej uczennica a zarazem przyjaciółka Genowefy - Janina Krechowicz - starała się zrozumieć wychowawczynię. Dziadek Kreski - profesor Dmuchawiec - uświadomił jej, że człowiek powinien przebaczać innym.
Autorka pokazała, że pozytywne myślenie i realizowanie marzeń są bardzo ważne w życiu a słowo "przepraszam" ma działanie magiczne. Musierowicz przypomina o ważności rodziny w wychowaniu człowieka. Książka jest idealna dla młodzieży i dorosłych.
Zuzanna Żebrowska, Gimnazjum w Szumowie

10. Jan Brzechwa, AKADEMIA PANA KLEKSA
Bardzo spodobała mi się książka Jana Brzechwy pt. "Akademia Pana Kleksa". Tytułowy bohater to uczony, który miał na imię Ambroży. Był bardzo miły, wesoły i miał długą krzaczastą brodę. Akademia mieściła się na końcu ulicy Czekoladowej. Tu uczyli się wyłącznie chłopcy, których imię zaczynało się na literę "A". Panu Kleksowi pomagał Mateusz, który był szpakiem. W czasie nieobecności profesora Mateusz pilnował uczniów i odrabiał z nimi lekcje. Chłopcy wraz z Panem Kleksem często udawali się do Krainy Bajek, gdzie przeżywali mnóstwo ciekawych przygód.
Patrycja Bagińska, Gimnazjum w Szumowie

11. Magdalena Kordel, UROCZYSKO
Polecam wszystkim książkę autorstwa Magdaleny Kordel pt. "Uroczysko". Interesująca opowieść o kobiecie, która odeszła od męża i zaczęła nowe życie. Kobietę spotykają niekończące się nieszczęścia. Jednak mimo tego, co ją spotyka, książka napisana jest z humorem. Wszystko sprowadza się do tego, że znajduje własny kawałek świata, w którym królują góry, lasy, rodzina i przyjaciele. Z całą pewnością polecam tę opowieść kobietom po zawodach miłosnych. Majka- główna bohaterka pokazuje, że mimo zmagań z samotnością i mężem, który nie zdaje sobie sprawy, jak skrzywdził własną rodzinę, znajduje w sobie radość z życia i spokój wśród sudeckich gór. Wyjazd odmienił życie całej rodziny. Pani Maja dorobiła się nowego psa i krowy o imieniu Kasandra. W końcu doszło do sytuacji, że wokół niej kręciło się trzech amantów: weterynarz Czaruś, pan Sławek oraz pan Florian Miodek. Pani Maja dostaje etat w szkole jako nauczycielka języka polskiego i otwiera gospodarstwo agroturystyczne. Ciekawa, pełna humoru opowieść na chłodne dni, warta poświecenia czasu i nieprzespanych nocy.  
Agnieszka Piłaszewicz, Zespół Szkół Gastronomicznych w Białymstoku

12. Elżbieta Jodko-Kula, ADAM
Głównym bohaterem powieści jest Adam. Chłopiec, razem z mamą i tatą, chodzi na terapię, bo nie mogą porozumieć się ze sobą po śmierci Joasi, młodszej siostry Adama. Terapeutką rodziny Adama jest Barbara. Zgodnie z przysłowiem, że szewc bez butów chodzi, Barbara od jakiegoś czasu nie potrafi dojść do porozumienia z najbliższymi- córką Ewą i własną matką. Nastolatka, na szczęście, ma bratnią duszę-babcię, z którą może o wszystkim porozmawiać. Adam jest zbuntowanym, ale też i zagubionym młodym człowiekiem. Obwinia się o śmierć młodszej siostry, której nie potrafił pokochać. W wyniku nieszczęśliwego wypadku Joasia umiera, a Adam uważa, że to wszystko przez niego. Poczucie winy jest tak wielkie, że chłopak, że chłopak przez pewien czas przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Jakby tego było mało rodzice rozwodzą się. Matka pogodziła się już z odejściem męża, ale za wszelką cenę pragnie dojść do porozumienia z synem. Czy jej się uda?
Czytając powieść śledzimy dwa przeplatające się wątki - Ewy i Adama. Polecam ją tym, którzy zdążyli już poznać serię "Nastoletnie Problemy" oraz tym, którzy jeszcze do niej nie dotarli, a lubią czytać o sprawach ważnych i trudnych, o niełatwych relacjach między dziećmi i rodzicami.
Joanna Lebiedzińska, Gimnazjum w Janowie

13. Zafon Carlos Ruiz, KSIĄŻĘ MGŁY
Bardzo chciałem, napisać taką książkę, którą z przyjemnością sam bym przeczytał jako dzieciak, jako dwudziestotrzylatek, czterdziestolatek czy wreszcie sędziwy osiemdziesięciolatek- tak napisał autor powieści, do której przeczytania chciałbym zachęcić. Ja sięgnąłem po nią jako miłośnik gatunku fantasy i literatury grozy.
Książka ta opowiada o losach Maxa i jego rodziny, którzy w wyniku zawirowań wojennych przeprowadzają się do domu, położonego przy plaży. Poprzedni właściciel tego domu Richard Fleischmann, którego dziewięcioletni syn Jacob utonął w morzu , zawarł pakt z Księciem Mgły.
Kim jest tytułowy Książę Mgły? To legendarna postać, zły czarownik, który gotów jest spełnić każdą prośbę lub życzenie, ale cena za jego usługi nie jest niska. Coś, co dzieciom wydaje się jeszcze jedną miejscową legendą, szybko okazuje się przerażającą prawdą. Niestety duchy z przeszłości nie chcą spoczywać w pokoju więc Max, Alicja i ich nowopoznany przyjaciel Roland będą musieli zmierzyć się z potężnym czarnoksiężnikiem. Czy wygrają walkę ze złem, które przybiera różne postacie?
Kiedy zacząłem czytać, powieść zapowiadała się interesująco. Niestety okazało się, że fabuła jest nieco schematyczna i zaskoczyła mnie tylko kilkukrotnie, a w całym utworze jest dużo zwrotów akcji, które niestety były do do przewidzenia. Mimo to przeczytałem tę powieść z zainteresowaniem, choć nie trafi na listę lektur do których wrócę ponownie.
Piotr Szewczul, Gimnazjum w Janowie

14. Andy Santon, PAN GUMA I KRYSZTAŁ MOCY
"Pan Guma i kryształy mocy" to czwarty z kolei tom książek o Panu Gumie. Jej bohaterowie to Pan Guma, jego pomocnik Kuba Jakub III, dziewięcioletnia dziewczynka Polcia, miłośnik przyrody Alan Krawiec, uzależniona od sherry Stara Babunia oraz małżeństwo - pani Śliczna i Piątek O’Żeszek.
Akcja rozpoczyna się, kiedy to Polcia znajduje woreczek z napisem "1559". W środku znajdują się kryształy mocy, które zapewnią dziewczynce kolejną przygodę w towarzystwie znanego jej wcześniej Pana Gumy. Moim ulubionym momentem jest ten, w którym Polcia dowiaduje się, jaką historię mają kryształy mocy, do kogo należały i jak bardzo są potężne. Moją ulubioną postacią jest Stara Babunia, ponieważ jest zabawna i jedyna w swoim rodzaju.
Książka napisana jest z humorem. Potrafi zdziwić, ale i rozśmieszyć. Polecam ją każdemu, kto lubi przenieść się w magiczny świat literatury.
Magdalena Gołko, Gimnazjum w Janowie

15. Anny Merith, CIENIE
Książka Anny Merith pt. "Cienie" to pierwsza część z cyklu Dotyk Ciemności (Cienie, Polowanie, Gorączka, Zdradzona), który polecam wszystkim fanom fantastyki, jako umilacz na długie zimowe wieczory.
Opowiada ona o trójce przyjaciół Eve, Jess i Luku, którzy mieszkają w Deepdene. Eve posiada magiczną moc, Jess jest najlepszą przyjaciółką przysłowiowej wiedźmy, Luk to syn pastora i znany podrywacz, który niedawno przyjechał do miasta. Właśnie rozpoczyna się rok szkolny, dla nich to pierwsza klasa liceum. Dziewczyny nie przepadają za Lukiem, a zwłaszcza Eve. Chłopak często pod jej adresem kieruje uszczypliwe uwagi, które strasznie ją denerwują. Jest to o tyle niebezpieczne, że dziewczyna wtedy nie kontroluje swojej mocy. A to dopiero początek kłopotów... W szkole pojawia się tajemniczy Mal i Eve zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia i za sprawę honoru stawia sobie cel odgadnięcia jego imienia. Przybycie do miasta dwóch chłopaków nie jest bez znaczenia, ponieważ zaczyna tam się roić od demonów, a Eve może okazać się jedyną osobą, która ma moc, by je pokonać. I tu właśnie rozpoczyna się cała akcja książki... Lecz nie napiszę o tym, ażebyście mogli dowiedzieć się sami.
Ogólnie książka podobała mi się i sięgnę po kolejne tomy, ale jeżeli ktoś woli czytać ambitne dzieła pełne opisów to niestety rozczaruje się, bo uważam, że "Cienie" nie zaspokoją wymagających czytelników. Jeżeli ktoś lubi ciekawą, choć czasem przewidywalną fabułę, szybką akcję i brak długich opisów, to jest to książka dla niego.
Ewelina Kucejko, Gimnazjum w Janowie

16. Stephane Meyer, DRUGIE ŻYCIE BREE TANNER
Wszystkim miłośnikom,, Zmierzchu" polecam do przeczytania książkę autorstwa Stephane Meyer pt. "Drugie życie Bree Tanner". Tytułową bohaterkę znamy
z "Zaćmienia", więc wiemy już jak potoczą się jej losy, a mimo to warto po tę lekturę sięgnąć, chociażby po to, aby poznać jak wyglądają początki życia młodego wampira, niemającego wsparcia ze strony doświadczonych pobratymców.
Bree sama odkrywa reguły obowiązujące w świecie nowonarodzonych, choć stara się trzymać na uboczu, ukrywając się za Strasznym Fredem. Niespodziewanie dziewczyna nawiązuje przyjacielskie relacje z innym wampirem - Diegiem, który jest prawą ręką ich przywódcy- Rileya. Młodzi powoli zauważają, że to, co mówił  przywódca młodych wampirów niekoniecznie musi być zgodne z prawdą. Postanawiają wyjaśnić czy wynika to
z jego niewiedzy, czy Riley ich oszukuje. Ich krótkie śledztwo wyjaśnia, że armia młodych wampirów wkrótce stoczy walkę z rodziną innych wampirów, a za tym wszystkim stoi
,,o n a", której rozkazy wypełnia Riley.
Bree budzi sympatię czytelnika, gdyż jako jedyna z armii nowonarodzonych wampirów nie chciała walczyć z Cullenami i była nawet gotowa przejść na ich stronę. Dziewczyna jest świadkiem słownej walki Carlisle′a i Esme o jej dalsze istnienie, choć nie spodziewa się sukcesu, bo Volturi nie znają litości...
Aleksandra Dyśko, Gimnazjum w Janowie

17. John Flanagan, DRUŻYNA. WYRZUTKI
Skandyjska trylogia Johna Flanagana rozgrywa się w świecie znanym już czytelnikom z bestsellerowej serii "Zwiadowcy". Ponownie spotykamy między innymi dzielnego Eraka, obecnie szanowanego przywódcę Hallasholm.
Mieszkańcy Skandii znają tylko jeden sposób na to, by młody mężczyzna stał się wojownikiem. Nastoletni chłopcy są dzieleni na grupy i biorą udział w trzymiesięcznym treningu. Uczą się tam żeglarstwa, walki, taktyki, sztuki przetrwania. Tym razem w treningu biorą udział trzy drużyny- dwie powstałe w wyniku wybierania przez przyszłych przywódców i jedna składająca się z tych, których nikt nie wybrał. Grupa składająca się z odrzuconych podczas losowania drużyn, tytułowych wyrzutków wybiera na przywódcę Hala Mikkelsona. Chłopiec jest synem poległego podczas wyprawy wojownika Skandii i matki z Araluenu. Ze względu na swoje dwojakie pochodzenie musi nieustannie udowadniać swoją wartość. Stig (przyjaciel Hala), choć jest silny i potrafi się bić, jest porywczy i nie umie trzymać języka za zębami. Ingvar ma krzepę godną podziwu, ale jest krótkowidzem. Bracia bliźniacy Wulf i Ulf, tak podobni do siebie, że rodzona matka ich nie odróżnia, ciągle się kłócą. Jesper jest pospolitym złodziejaszkiem. Stefan to mistrz ciętych ripost i parodysta. Edvin- przeciętnie uzdolniony i przeciętnie sprawny fizycznie, którego inni nie dostrzegali. "Czaple", bo tak nazwali się chłopcy, stają się groźnymi przeciwnikami nawet dla najsilniejszych z pozostałych dwóch drużyn - "Wilków" i "Rekinów". A jest o co walczyć. Wygraną w rywalizacji jest szacunek mieszkańców, nowa broń i zaszczyt chronienia bezcennego artefaktu, tajemniczego Andomala, najbardziej wartościowego przedmiotu, jaki znajdował się w Hallasholm.
Jeśli chcecie wiedzieć, jak wyglądała rywalizacja "Czapli" z resztą chłopców koniecznie przeczytajcie tom 1 ,,Drużyny", której zakończenie zachęca do sięgnięcia po kolejne części.
Paweł Szewczul, Gimnazjum w Janowie

18. Clive Staples Lewis, OPOWIEŚCI Z NARNII
Autorem książki jest C.S Lewis, jest to baśń. Opowiada o rodzeństwie, które odkrywa mroczną krainę. Główna bohaterka, która ma na imię Łucja weszła pierwsza przez szafę do mrocznej krainy. Później zabiera ze sobą swoje rodzeństwo i razem rządzą skutą wiecznym mrozem krainą. Moim zdaniem książka jest bardzo ciekawa, ponieważ występują w niej dzieci, które mają dużo przygód. Jest ona adresowana do dzieci i młodzieży.
Karolina Pustułka, Szkoła Podstawowa w Jedwabnem

19. Paweł Beręsewicz, NA PRZYKŁAD MAŁGOŚKA
Autorem książki jest Paweł Beręsewicz, który napisał już wiele ciekawych utworów. Pisarz otrzymał już dużo nagród i wyróżnień. "Na przykład Małgośka" jest opowieścią obyczajową. Książka jest bardzo interesująca. Opowiada o dziewczynce i chłopcu oraz ich przyjaźni. Akcja zaczyna się w domu Roberta. Chłopiec wyjeżdża na obóz tenisowy, gdzie poznaje Małgośkę. Od tego czasu bardzo się zaprzyjaźniają, grają ze sobą w tenisa, aż w końcu dostają się do finału.
Moim zdaniem książka jest bardzo ciekawa. Opowiada o przyjaźni chłopca i dziewczynki, którzy się kłócą, ale zawsze potrafią sobie wybaczyć. Utwór, który skierowany jest do młodzieży uczy nas, że w życiu warto wybaczać.
Klaudia Zawadzka, Szkoła Podstawowa w Jedwabnem

20. Ewa Nowak, LINA KARO
Książkę "Lina Karo" napisała Ewa Nowak. Pisarka napisała już wiele innych książek np. "Furteczki z Klubu Trzynastki". Jej opowieści są zazwyczaj obyczajowe. Główna bohaterka Karolina mieszka pod Warszawą. Dziewczynka wychodząc na taras widzi wszystko dookoła. Jej najlepszym przyjacielem jest Olek. Wkrótce poznaje chłopaka, w którym się zakochuje.
Bardzo podobała mi się ta książka i polecam ją innym czytelnikom. Książka adresowana jest do młodzieży.
Natalia Bagińska, Szkoła Podstawowa w Jedwabnem

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny