Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasteczko obroniło status uzdrowiska

(jul)
Przypomnijmy, że Supraśl musiał do 2013 roku uruchomić uzdrowisko, czyli mieć sanatorium oraz wydobywać leczniczą borowinę. Władze miasteczka robiły wszystko, by tak się stało.
Przypomnijmy, że Supraśl musiał do 2013 roku uruchomić uzdrowisko, czyli mieć sanatorium oraz wydobywać leczniczą borowinę. Władze miasteczka robiły wszystko, by tak się stało. Anatol Chomicz
- Nie ma groźby, że utracimy status uzdrowiska. Obroniliśmy go - zapewnia Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

I na potwierdzenie pokazał w czwartek dziennikarzom decyzję Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.

- Wiceminister Sławomir Neumann zdecydował o wpisaniu zakładu przyrodoleczniczego i sanatorium Knieja w Supraślu na listę zakładów prowadzących działalność uzdrowiskową - poinformował Radosław Dobrowolski.

Pierwszy zakład przyrodoleczniczy w Supraślu otworzył właśnie ośrodek wypoczynkowy Knieja. Burmistrz uważa to za ogromny sukces.

- Uratowaliśmy status uzdrowiska dzięki pani Halinie Zambrowskiej, właścicielce hotelu Knieja. To ona podjęła się trudu, stworzyła sanatorium, które jest gotowe do przyjęcia kuracjuszy - zachwalał Radosław Dobrowolski.

Ale za leczenie tutaj trzeba będzie płacić. Bo ośrodek nie ma umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Jesienią tego roku będzie ogłoszony konkurs na finansowanie leczenia uzdrowiskowego. Czy uda nam się otrzymać kontrakt na 2015 rok, trudno powiedzieć - tłumaczyła Halina Zambrowska. Nie ukrywała, że ośrodek nie starał się o kontrakt z NFZ na ten rok, bo nie miał wszystkich wymaganych dokumentów.

Przypomnijmy, że Supraśl musiał do 2013 roku uruchomić uzdrowisko, czyli mieć sanatorium oraz wydobywać leczniczą borowinę. Władze miasteczka robiły wszystko, by tak się stało.

Ale jest jeszcze drugi bardzo ważny warunek do spełnienia. Supraśl musi rozpocząć leczenie uzdrowiskowe stosując borowinę. Jej pokłady znajdują się we wsi Podsokołda. Jednak do tej pory nie były one wykorzystywane. Gmina przeprowadziła specjalistyczne badania tego surowca.

- Po uzyskaniu decyzji środowiskowej, na przełomie marca i kwietnia, wyłonimy dzierżawcę borowiny - zapewnia Tomasz Ołdytowski, pełnomocnik gminy Supraśl ds. uzdrowiska.

Ale to nie koniec. Gmina jeszcze w tym roku zorganizuje też konkurs ofert na dwuhektarową działkę w ścisłej strefie uzdrowiskowej.

- Zamierzamy szukać przedsiębiorcy, który wybuduje tu kompleks sanatoryjny - przyznaje Radosław Dobrowolski.

Kolejną atrakcją dla odwiedzających Supraśl ma być Leśny Park Uzdrowiskowy. Ma on zająć powierzchnię kilkuset hektarów i służyć do prowadzenia terapii ruchowej sprzyjającej leczeniu chorób dróg oddechowych czy kardiologicznych. Kuracjusze będą mogli tu wdychać olejki eteryczne z Puszczy Knyszyńskiej.

Gmina chce się starać o unijne fundusze.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny