Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie dostarczają wezwań do sądów. Sprawy spadają z wokandy

(ika)
O paraliżu jeszcze za wcześnie mówić, ale już widać, że ze względów proceduralnych postępowania sądowe mogą się znacznie wydłużyć
O paraliżu jeszcze za wcześnie mówić, ale już widać, że ze względów proceduralnych postępowania sądowe mogą się znacznie wydłużyć Archiwum
Tylko w ostatnich dniach stycznia, i tylko w jednym wydziale Sądu Okręgowego w Białymstoku nie odbyły się cztery rozprawy. To około 30 procent wyznaczonych. Trzeba było odroczyć terminy, bo nie wiadomo, czy strony otrzymały zawiadomienia o posiedzeniach. Sądy dowiadują się o tym zbyt późno. Czasem wcale.

To pierwsze efekty nie najlepiej rozpoczętej współpracy Polskiej Grupy Pocztowej i InPost. Od 1 stycznia to one zamiast Poczty Polskiej obsługują korespondencję sądową i prokuratorską. O paraliżu jeszcze za wcześnie mówić, ale już widać, że ze względów proceduralnych postępowania sądowe mogą się znacznie wydłużyć.

Przykład? We wtorek trzeba było odroczyć rozprawę apelacyjną białostoczanina - Norberta S. - oskarżonego między innymi o dwa napady na banki z bronią w ręku. Obrońca nie ma z nim kontaktu, a sąd nie miał poświadczenia, że odebrał on wezwanie na rozprawę. Nie ma więc pewności, że oskarżony wiedział o terminie. Kolejna rozprawa dopiero 21 marca.

Jak ustaliliśmy, InPost miał na dostarczenie tzw. "zwrotki" cztery tygodnie. Zwyczajowo sądy wzywały świadków i strony z wyprzedzeniem trzytygodniowym, z uwzględnieniem podwójnego awizowania. Tym razem 21 dni nie wystarczyło.

- Rozważamy wydłużenie tego okresu do 5-6 tygodni. Nadal będziemy obserwować sytuację. Jednak z niepokojem patrzymy w przyszłość - mówi Przemysław Wasilewski z Sądu Okręgowego w Białymstoku. To tam, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Sprawiedliwości, co tydzień trafiają raporty o nieprawidłowościach z sądów rejonowych.

Skalę problemu trudno na razie oszacować. Przesyłki sądowe, które powinny zostać dostarczone przez InPost można liczyć dopiero od końca stycznia. Wiemy jednak, że w ciągu kilku dni w wydziale cywilnym i karnym sądu okręgowego z wokandy zdjęto dwie z kilkunastu rozpraw z powodu niedostarczenia "zwrotek" przez operatora pocztowego. Z sądu w Siemiatyczach z 466 sztuk korespondencji dotarło zaledwie 69 informacji zwrotnych. Z Sądu Rejonowego w Sokółce na 404 listy polecone wróciło 79 "zwrotek". Z powodu ich braku odroczono sześć spraw, nie wydano trzech wyroków i odwołano 24 posiedzenia.

- Bez skutecznego systemu doręczeń nie można mówić o realizacji konstytucyjnego prawa do sprawiedliwego procesu - ocenia adw. Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. - Pokrzywdzony ma prawo uczestniczyć w sprawie karnej, w której sprawca jest oskarżony i sądzony. Jeżeli nie działa system doręczeń, to prawo nie jest realizowane.

- Korespondencja z sądów i prokuratur jest krwiobiegiem wymiaru sprawiedliwości. Powierzenie świadczenia usług operatorowi, który ma inne standardy niż Poczta Polska, związane jest z ryzykiem czy to świadczenie usług będzie się odbywać tak sprawnie i rzetelnie jak dotychczas - dodaje adw. Rafał Dębowski, sekretarz NRA.

Do 1 lutego Rada zebrała od adwokatów i obywateli około 250 skarg, które obrazują pomyłki w awizach, błędy pracowników pocztowych czy problemy niepełnosprawnych z odebraniem korespondencji. Wnioski z analiz NRA przekaże ministerstwu.

- Proces zarówno nadań, jak i zwrotów będzie szybszy po uruchomieniu systemu informatycznego testowanego właśnie przez pierwsze sądy - zapewnia Leszek Żebrowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Pocztowej SA. - Celem jest osiągnięcie większej skuteczności doręczeń w skali wszystkich sądów w całym roku w porównaniu do Poczty Polskiej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny